Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Zjistit čas narození? Žádný problém!

Lidé mají stále větší zájem zjistit si přesný čas svého narození. Tyto údaje jsou sepsané v porodních knihách, které jsou uložené v archívu jihlavské nemocnice. Na desítkách tisících stran jsou uložené v archívu informace o pacientech, kteří v posledních čtyřiceti letech prošli jihlavskou nemocnicí.
 

 
 

V archívu jsou tisíce spisů ze všech oddělení nemocnice. Ze zákona je dáno, že archivace je nutná po dobu 40 let: „Teď tady máme záznamy od roku 1973,“ upřesňuje archivářka Lenka Lokvencová. Kromě toho se jí ale podařilo uchovat skvosty, které se už málem rozpadají v rukách: „Některé záznamy jsem uchovala, třeba tady vidíte záznamy z roku 1861. Takové knihy je škoda vyhodit, proto jsem několik kousků zachovala,“ upřesňuje a otáčí stránky knihy, kde jsou již těžko čitelné záznamy. Mezi stohy knih můžeme najít také porodní knihy, o které je z řad veřejnosti největší zájem. Lidé se totiž zajímají o to, v kolik hodin přesně přišli na svět. A díky porodním knihám, které uchovávají informace o porodech od roku 1943, to není problém. V knize je zapsáno jméno matky, pohlaví dítěte, míry a průběh porodu. Zájemcům tedy zdarma poskytneme tyto informace.

V archívu jihlavské nemocnice jsou desítky tisíc chorobopisů. Důležité jsou pro zdravotníky i v současnosti: „Například z očního oddělení potřebují dokumenty pacientů, pro ty vyhledávám každý týden nějaký chorobopis,“ vysvětluje Lenka Lokvencová a dodává další důležitou úlohu archívu. Oddělení si půjčují chorobopisy pacientů také mezi sebou, pokud potřebují konkrétní informace z historie dokumentace pacienta. I tehdy tedy vyhledávají služby archivářky.

Oddělení archivují chorobopisy jednou ročně. Jde o tisíce dokumentů. Jen pro představu, například u kardiologického oddělení jde o 3.500 chorobopisů, u ORL o 1.200. Počty se liší podle velikosti oddělení.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 21.7.2014 / 21.7.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze