Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

V létě pozor na sluníčko, může podpořit vznik rakoviny

Pravidelně se mazat opalovacím krémem a hlídat pobyt na slunci. Na to bychom v létě neměli zapomínat, a to především u dětí. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti,“ upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.
 

 
 

Pobyt u malého dětského bazénku je pro rodiče v horkých dnech vysvobozením, ale měli by s dětmi dodržovat určitá pravidla: „Dítě je vždy nutno namazat řádně opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, ideálně 50+, lépe minerálního typu, kůži ošetřit minimálně 15 minut před pobytem venku, natření opakovat dle přípravku. Po návratu domů dítě co nejdříve osprchovat, nejlépe s olejovým přípravkem, opatrně dítě osušit a do tří minut po sprše promazat. Během dne jsou lepší krémy s větším obsahem vody,“ vysvětluje lékařka Zuzana Nevoralová.

 

Obecně je základem, že děti do jednoho roku by vůbec neměly chodit na přímé slunce, i ve stínu pobývat s opatrností a neměly by pobývat v příliš horkém a dusném prostředí. Batolata by měla pobývat na přímém slunci jen výjimečně. Ke spálení kůže u dítěte by nemělo dojít v žádném věku: „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti. Pokud ke spálení přesto dojde, záleží na stupni a rozsahu. Drobná spálení lze řešit vhodnými přípravky z lékárny, při výrazném spálení jsou tyto jen první pomocí, a je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který naordinuje léky k co nejrychlejšímu zklidnění zánětu kůže. Samozřejmé je hojné podávání tekutin. A vzít si ponaučení, aby ke spálení dítěte již nikdy později nedošlo. Pozor, dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých, ani ti by se neměli spálit,“ upozorňuje Zuzana Nevoralová.

 

Při pobytu na sluníčku bychom měli dbát také na pokrývku hlavy, brýle, u malých dětí je vhodné i speciální oblečení s ochranným faktorem. Pokrývky hlavy je nutno volit vzdušné, ideálně i s díly na ochranu krku. Pokud je dítě v teple jen krátce (jak by mělo být), většinou k žádným obtížím nedojde. Při delším pobytu se ale může kůže hlavičky zapotit a začít svědit. I tady zní rada jasně: „Pokud hlavička svědí, je vhodné především při sprchování vymýt pot. Pokud by bylo přítomno zarudnutí a šupinky na hlavě, je vhodnější zajít k lékaři, jednalo by se spíše o seboroickou dermatitidu,“ doporučuje lékařka a na závěr radí všem, kteří se rozhodují, jestli zvolit pobyt u rybníka, nebo u moře: „Pobyt u moře s malými dětmi, především s kojenci, není vůbec vhodný. Děti z pobytu žádný přínos nemají. Opatření u moře jsou stejná, jen ošetřování opalovacími krémy by mělo být častější, prevence zapocení intenzivnější. Což je po většinu letního období u moře velmi obtížné. A děti s ekzémem by měly jet k moři až ve vyšším věku, jen ve zhojeném nebo téměř zhojeném stavu a vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem.“

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 23.7.2021 / 23.7.2021

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies