Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Světový den diabetu: počty nemocných neustále rostou

Na pátek 14. listopadu připadá Světový den diabetu. V jihlavské nemocnici jsou zhruba dva tisíce pacientů s touto diagnózou. Starají se o ně lékaři v diabetologické ambulanci. Číslo ale rozhodně neodpovídá skutečnému počtu nemocných. Těch je jenom na Jihlavsku několikanásobně víc.
 

 
 

Největší problém pro nemocné cukrovkou je, že choroba nebolí. „Diabetes druhého typu často probíhá léta bezpříznakově, takže člověk dlouho nemusí nic poznat, pokud nechodí na preventivní prohlídky,“ upozorňuje diabetolog jihlavské nemocnice Michal Policar. Podceňovat bychom tak neměli měření glykémie a preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Včasná prevence a léčba dokáže zachránit život a to se potvrzuje také u nemocných diabetem. Za vše mluví čísla pacientů s diabetickou nohou, které trápí problémy dolních končetin. Jde o poškození tkání nohou u diabetiků způsobené neuropatií a ischemií, které je většinou doprovázeno infekcí. V Česku je ročně takových pacientů zhruba 41 tisíc. Až 800 z nich se musí ročně amputovat pro záchranu života končetina.

Jak bojovat proti cukrovce? Důležité je dodržovat několik jednoduchých zásad. Nepřejídat se, snažit se vyhýbat tučnému jídlu a mít dostatek pohybu. Nejde přitom o to lámat rekordy v posilovně. „Stačí třeba jen svižná půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu. Denně by člověk měl pro zdraví nachodit asi deset tisíc kroků, což je zhruba šest kilometrů,“ udává lékař Michal Policar. Řada provedených studií prokázala, že pravidelné cvičení a lepší strava s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem vlákniny významně snížila riziko vzniku diabetu 2. typu

Glykémii si můžete nechat zdarma změřit na Dni zdraví, který pořádá jihlavská nemocnice. Ve středu 26. listopadu mezi 9-14 hodinou najdete stánek nejenom s měřením glykémie v modré chodbě spojující interní a diagnostický pavilon.

 

 

 Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 13.11.2014 / 13.11.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze