Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Spánková laboratoř během jedné noci odhalí tzv. spánkový syndrom

Již třetím rokem v jihlavské nemocnici funguje tzv. spánková laboratoř. Ta se překvapivě nezabývá nespavostí, která patří mezi nejčastější poruchy spánku, ale slouží pacientům, kteří mají ve spánku problémy s dýcháním a kvůli tomu tak trošku chrápou. Spánková laboratoř, nacházející se na plicním oddělení, může během jedné noci odhalit tzv. spánkový syndrom. Má na to speciální přístrojové vybavení.
 

 
 

A jak se spánkový syndrom projevuje? „V hlubokém spánku dochází v okamžiku nádechu k uzávěru dýchacích cest. Dotyčný klidně spí, snaží se nadechovat, ale dechové cesty najednou kolabují. Člověk není schopen nabrat vzduch do plic. Snaží se přemoci uzávěr dýchacích cest. Na několik málo vteřin se dostává z hlubokého do mělkého spánku. Tam se poměry upraví, člověk začne usilovně dýchat a usilovně chrápat. Chrápání mu vlastně zachraňuje život,“ popisuje projevy spánkového syndromu primář plicního oddělení MUDr. Tomáš Snížek.

 

To vše jsou odborníci z plicního oddělení jihlavské nemocnice schopni zaznamenat na jednoduchých přístrojích, které sledují hodnoty kyslíku v krvi a přítomnost dechových zástav, a to během jedné noci strávené v nemocnici. Podle primáře se objevují pacienti, kteří za noc celkově i jednu hodinu nedýchají. Tělo takového člověka potom hodně trpí. Organismus prožívá stres. Pacienti se spánkovým syndromem většinou trpí nadměrnou spavostí. Jejich spánek je úplně rozbitý, když se musí opakovaně probouzet. I když celkově člověk spí sedm osm hodin, není vyspalý a trpí nadměrnou spavostí přes den. To je stav velice nebezpečný třeba u řidičů. Se špatným spánkem jsou spojeny i další problémy jako například trvalý nedostatek kyslíku v organismu, dopady na krevní oběh apod. „Registrujeme častější infarkty, problémy s potencí, hůře se léčí cukrovka,“ uvádí výčet problémů spojených se spánkovým syndromem primář Tomáš Snížek.


Vyšetření ve spánkové laboratoři je zpoplatněné. Jeho cena je 1100 korun. Pokud se prokáže těžká porucha, následují další vyšetření a pacient dostane speciální respirátor, hrazený zdravotní pojišťovnou. Čekací doba je do šesti týdnů. Kapacitně laboratoř zvládá  kolem110 pacientů ročně. Deset až patnáct procent z nich potřebuje další péči, u některých osob je diagnostikováno chrápání. Pacienti, kteří chrápou takzvaně čistě, jsou odesíláni na ORL oddělení. Tamní lékaři navrhují další opatření léčby v oblasti horních cest dýchacích. „Snažíme se o to, aby se informace o nemocech spojených s chrápáním dostaly více mezi veřejnost. Cesta pacienta může vést buď přes krční ambulanci, nebo přes naše plicní oddělení. Pokud by „krčař“ chtěl dělat operační zákrok, není to možné bez našeho vyšetření na plicním. Jen pacienti, kteří mají „čisté“ dýchání, mohou absolvovat operaci kvůli chrápání na krčním oddělení,“ vysvětluje na závěr primář Tomáš Snížek.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 1.10.2010 / 1.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies