Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Radim Uzel na jihlavské konferenci: Z dvaceti případů sexuálních deliktů na ženy připadá jeden případ

Tři stovky porodních asistentek se zúčastnily akreditované konference, kterou uspořádala Vysoká škola polytechnická Jihlava, Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava a Aesculap Akademie Skupiny B. Braun. Nad letošním ročníkem převzal záštitu také ministr zdravotnictví, Leoš Heger.
 

 
 

Postavení porodních asistentek v českém a slovenském zdravotním systému, těhotenství a obezita, porod v domácnosti či sexuální úchylky, to je jen stručný výtah z přednášek, které zazněly v prostorách jihlavského Horáckého divadla na 2. jihlavské konferenci porodních asistentek.

 

Jestli něco ve zdravotnictví, i přes všechny aktuální peripetie, stále funguje, pak je to vzdělávání,“ s těmito slovy zahájil konferenci Leoš Heger, ministr zdravotnictví. „Obor porodní asistence je velmi dynamický, proto tuto konferenci velmi vítám a blahopřeji organizátorům, že se z této vzdělávací akce podařilo vytvořit tradici.“

 

 „Jsem rád, že se daly dohromady jihlavská nemocnice s vysokou školou polytechnickou, které za podpory Aesculap Akademie dokázaly zorganizovat již 2. ročník této akreditované celostátní konference“, uvedl Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina. „Na Vysočině máme v oblasti vzdělávání velký potenciál, máme mnoho znalostí, které dokážeme předávat, a proto věřím v budoucnost postgraduálního vzdělávání,“ dodal Běhounek.

 

Povolání porodní asistentky ze zákona vyžaduje celoživotní vzdělávání. „V praxi to znamená, že porodní asistentka, která chce svoji práci vykonávat samostatně, musí každých šest let vykazovat, že v rámci svého vzdělávání získala minimálně 40 tzv. kreditních bodů“,  řekl Lubomír Klepáč,  ředitel Aesculap Akademie, která pořádá akreditované kurzy pro zdravotníky po celém světě. „Účastníce dnešní konference, kromě nově nabytých poznatků, získaly také čtyři kreditní body,“ upřesnil Klepáč.  

 

Neznám hezčí obor, než ten, který pomáhá novým lidem na svět. To, že jsme, my zdravotníci, profesně velmi angažovaní, že nás práce tak moc baví, je naší největší devizou, ale i naší největší slabostí,“ poukázal na aktuální finanční situaci ředitel Nemocnice Jihlava, Lukáš Velev.  

 

I když je obor porodní asistence na naší vysoké škole nejmenší, navštěvuje jej stovka studentů z celkového počtu tří tisíc, nijak to nesnižuje jeho důležitost. Právě naopak, na tento obor j sem obzvlášť hrdý, a to jak z pohledu otce dvou dětí, tak z pohledu neuvěřitelného úsilí a aktivního přístupu studentek,“ uvedl Jakub Novotný, rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

 

Sexuolog Radim Uzel měl na konferenci nelehký úkol, před auditoriem plném žen, hovořil o sexuálních úchylkách, a to právě u žen.

 

Žena a muž jsou odlišné sexuální bytosti, každá vyžaduje něco jiného. Ať se to feministkám líbí nebo ne,“ začal svoji přednášku Radim Uzel, přední tuzemský sexuolog.Žena má mnohem větší schopnost realizovat deviantní představy na fantazijní úrovni, kdežto muž potřebuje vizuální vjem, i proto jsou ženy jako pachatelky sexuálních deliktů naprostou výjimkou,“ pokračuje Uzel.

 

Celosvětová statistika uvádí, že z dvaceti případů sexuálních deliktů na ženu připadá jeden případ. Častěji jsou pak ženy souzeny jako spolupachatelky muže. „Typickou pachatelku lze charakterizovat jako ženu s výrazně podprůměrnou sociální vzdělaností, často je žena závislá na alkoholu či drogách a v minulosti byla většinou sama obětí incestu či násilí. Dá se říci, že sexuální úchylky u žen se tedy často dědí,“ shrnuje charakteristiku ženské deviace Uzel.

 

Radim Uzel zakončil svoji přednášku s lehkou nadsázkou, kde narážel na daleko větší toleranci sexuálního nekonformního chování u žen než u mužů. „Jako příklad můžeme uvést exhibicionismus, když se na veřejnosti odhalují muži, končí to ve většině případů přivoláním policie, když stejné chování vykazuje žena, kolemjdoucí spíše než policii zavolají kamarádům,“ loučí se Uzel.

 

Dalšími přednášejícími byli například Aleš Roztočil, přednosta Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava, který měl přednášku na téma minimalizace krevních ztrát v porodnictví, Ivana Konigsmarková z Unie porodních asistentek otevřela debatu na téma porod v domácnosti, Jiří Dvořák z gynekologické ambulance v Kolíně přednesl střípky z antikoncepční poradny.

 

Jsem přesvědčen, že takové akce rozšíří naše poznatky, posílí vzájemnou komunikaci a budou prospěchem pro další rozvoj péče o ženu,“ zakončil konferenci hlavní pořadatel konference, Aleš Roztočil, přednosta Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava.

 

 

 

Kontakt na Skupinu B. Braun:
Lucie Kocourková

Tisková mluvčí

Tel. +420-271 091 313, Mobil +420-602 167 024

e-mail: lucie.kocourkova@bbraun.com

www.bbraun.cz 

 

Kontakt na Nemocnici Jihlava:

Veronika Novotná

Tisková mluvčí

Tel: +420 567 157 887, Mobil: +420 603 839 575

 

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 22.11.2010 / 22.11.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies