Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Porodníci v Jihlavě dokáží otočit dítě a předejít císařskému řezu

Pokud je plod polohou koncem pánevním, rodička může očekávat císařský řez. To už nyní nemusí platit. V jihlavské porodnici totiž začali používat obrat zevními hmaty. Až polovinu dětí díky němu v břiše otočí, takže žena může rodit přirozeně.
 

 
 

Teoreticky vše vypadá jednoduše. Pacientka, která má plod v opačné poloze hlavičkou nahoru, leží na zádech a má uvolněné břišní svalstvo. Je napojena na infuzi, k dispozici je ultrazvuk a kardiotokografický monitor. Před obratem je ženě nitrožilně  aplikována infuse s látkou na uvolnění svalstva děložní stěny. „Porodník přiloží obě ruce na břicho ženy tak, že jedna ruka je na záhlaví plodu a druhá na konci pánevním. Tlakem dlaně převádí hlavu ve směru k pánevnímu vchodu, zatímco druhá ruka objímá konec pánevní a vytlačuje jej vzhůru,“ popisuje primář gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil zákrok, jehož úspěšnost je zhruba 50% a větší u žen, které již rodily: „V literatuře nejsou popisovány závažné vedlejší účinky tohoto porodnického výkonu,“ dodává Aleš Roztočil.

 

Obrat se provádí mezi 36. a 38. týdnem těhotenství. Po úspěšném obratu se v tomto období již plod neotáčí zpět. Neprovádí se u žen s hmotností větší než 100 kg, s císařským řezem v anamnéze, s nedostatkem plodové vody a s ohroženým plodem.

Ženy, které mají plod polohou koncem pánevním, rodí většinou císařským řezem. Obrat je pro ně novou možností, jak rodit přirozeně. Ženy, které by měly o obrat zevními hmaty zájem, mohou kontaktovat ambulanci porodního sálu jihlavské nemocnice, kde se dozví také více informací.

 

Jihlavská porodnice je v posledních letech stále oblíbenější nejenom u žen z Jihlavska a z celé Vysočiny, na svět zde přivádějí děti i ženy z Prahy, Brna a dalších měst. Pochvalují si přístup, péči a také nově opravené porodní pokoje.

 

Počet narozených dětí  2013: 1078

Počet narozených dětí  2014: 1183

Počet porodů 2013: 1064

Počet porodů 2014: 1163

 

 

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 23.9.2015 / 23.9.2015

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies