PORODNÍ POKOJE
Rodička si může zvolit, kdo jí bude doprovázet k porodu. Většinou je to manžel/partner, případně matka, sestra nebo kamarádka. Uvítáme rovněž přítomnost duly. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu i 2 hodiny po porodu, kdy zůstává žena na porodní sále.
V I. době porodní je ženám doporučován spíše pohyb, teplá sprcha, relaxační pomůcky, aromaterapie, masáž, případně vaginální napářka dle přání rodičky.
Personál je zvyklý pracovat s porodními plány. Je s výhodou probrat porodní plán předem v rámci registrace k porodu případně v konzultačních hodinách porodní asistentky (možno objednat se přes e-ambulanci).
Aplikace nálevu a holení záleží na přání rodičky.
V naší porodnici podporujeme myšlenku přirozeného porodu. Rutinně nezavádíme flexilu (žilní vstup), neprovádíme rutinně nástřih hráze. Doporučujeme přípravu hráze k porodu – aniball, masáž hráze.
Na přání klientky nabízíme možnost podání léků tlumící bolesti včetně epidurální analgezie. Nabízíme také možnost využití inhalační analgezie Entonox k porodu či k ošetření porodního poranění.
Fyziologický porod vedou porodní asistentky za přítomnosti lékaře. Při nekomplikovaném porodu si žena může zvolit jinou než klasickou polohu na zádech. Například polohu na boku, v polosedě, v sedě, ve stoje, ve dřepu či „na všech čtyřech“. Je možno využít porodní stoličku či porodní vak. Nabízíme i možnost porodu do vody.
Po nekomplikovaném porodu dostává maminka novorozence ihned na hrudník, necháváme dotepat pupečník. Přiložení k prsu je možné ihned. Podporujeme bonding na porodním sále po dobu 2 hodin po porodu. Informace k bezpečnému bondingu lze nalézt v dokumentech ke stažení.
Porodnice dodržuje všech 10 kroků k úspěšnému kojení. Je možno využít služeb laktační poradkyně.
V případě nekomplikovaného poporodního průběhu obvykle opouští maminka s dítětem Nemocnici Jihlava 3.poporodní den.
Aromaterapie při porodu
Jednou z možností, která nabízí úlevu a pomoc při porodu je aromaterapie. I když má aromaterapie silné účinky neznamená to, že ženu zbaví bolestí. Ale její příjemná vůně dokáže změnit vnímání bolesti, žena se uvolní a to má příznivý vliv na průběh porodu. Na porodním sále ji využíváme ve formě masáží podbřišku, zad, křížové oblasti, mezi lopatkami, ramen nebo ve formě teplé koupele ve vaně. Masáž mohou provádět i partneři ženy nebo jiný doprovod. Esenciální oleje používáme od firmy Nobilis Tilia
Na podporu duševní pohody a tělesného zdraví u porodu také využíváme květové esence Zrození. Mohou se používat na pleť i do ovzduší. Výborná je kombinace vnitřního užití květové esence Svítání a zevní aplikaci hydrolátů.
Vaginální napářka v těhotenství a při porodu
Bylinná napářka může zpříjemnit poslední fázi těhotenství a ovlivnit průběh porodu díky uvolnění, teplu a účinkům bylin.
Vhodně zvolené bylinky mohou pomoci likvidovat nežádoucí bakterie a kvasinky, na které mnoho žen v těhotenství trpí. Pomáhají tak udržet poševní mikroflóru ve vyváženém stavu, a zároveň mají pozitivní účinek na porodní cesty a plynulý průběh porodu.
Samotná teplá pára z napářky má vliv na změkčení tkání hráze, která se díky tomuto stává poddajnější a elastičtější. Dochází k prohřátí pohlavních orgánů, uvolňuje se svalstvo dna pánevního, zlepšuje peristaltiku střev, pomáhá i po psychické stránce.
Napářku je vhodné používat od ukončeného 38tt. Její použití je vhodné konzultovat s porodní asistentkou, která poskytne i praktické informace, jak napářku používat v pohodlí domova.
Bylinné směsi od firmy Steamy je možno zakoupit na porodním sále.
Rebozo
Rebozo je název pro tradiční šátek pocházející z Mexika, kde jej ženy používají již po staletí. Šířka tohoto šátku je 65 cm, délky jsou různé, zpravidla jde o šátek dlouhý 1,8 m až 2,7 m.
Ženy mohou tyto rebozo techniky využívat v těhotenství na uvolnění napětí v těle, ulevují si od bolesti zad, nohou, od bolestí v bederní oblasti a v oblasti pod bříškem. Rebozo slouží i jako podpora těhotenského bříška, čímž se odstraňuje bolest zad, když už je bříško větší. K zavinování bříška v těhotenství doporučujeme používat spíše zavinovací šátek, který je široký cca 35 cm dlouhý asi 4 m.
Relaxační techniky s Rebozem navozují pocit pohody, radosti, štěstí a harmonie v celém těle. Pomocí Reboza je dokonce možné se v těhotenství pokusit upravit polohu děťátka v bříšku při zadním postavení dítěte či při poloze koncem pánevním. Rebozo je možné využít i během porodu, kdy miminko není v úplně optimální poloze nebo při nepostupujícím porodu. Je ale nutné, aby cviky s Rebozem prováděl ten, kdo s ním umí pracovat.
Individuální péče porodní asistentky
„Proč bych měla mít svou porodní asistentku?“
Těhotenství, porod i šestinedělí jsou jedny z nejzásadnějších okamžiků v životě ženy a velmi záleží, jak toto období žena prožije. Přítomnost porodní asistentky, kterou znáte, důvěřuje jí a zároveň i ona zná Vás, Vaše přání a představy, může velmi pozitivně ovlivnit průběh porodu, kdy se žena může soustředit pouze na sebe. Ženské tělo je zázračný nástroj a dokáže se vyrovnat i s velmi náročnými chvílemi, které porod přináší. K tomu nám dopomáhají hormony. Aby se mohly hormony dobře vyplavovat, je potřeba, aby žena měla pocit klidu a bezpečí.
Porodní asistentka je asistentkou ženy. Poskytuje rady, naslouchá, podporuje, ale také zná fyziologii těhotenství a porodu a ví, jak ženu podpořit a dodat důvěru.
Kontakty na naše porodní asistentky, které poskytují individuální péči, lze nalézt na našich internetových stránkách.
Konzultace s porodní asistentkou
Porodní asistentka a gynekolog tvoří ideální pár v péči o ženu.
Lékař během těhotenství provádí nutná vyšetření a měření, aby zjistil, zda těhotenství probíhá fyziologicky a vše je tak jak má. Žena ale většinou při těhotenské poradně nemá dostatečný prostor na své otázky, probrání svých pocitů, obav, porodního plánu. Proto máte nyní možnost toto probrat s porodní asistentkou. Součástí může být i prohlídka porodních sálů.
Konzultace probíhají každé úterý od 12h do 14h, jsou zdarma a je nutné se předem objednat přes systém e-ambulance.
Model miminka a pánve
Tento model slouží pro lepší představu nastávajících rodičů o uložení miminka v bříšku a o jeho následné rotaci a průchodu pánví během porodu. Lze na něm demonstrovat, proč je tak důležité, aby bylo miminko před porodem ve správném postavení, proč je důležité měnit polohy během porodu a jak mají různé polohy vliv na usnadnění porodu.
Tento model využíváme v předporodních kurzech
OPERAČNÍ SÁL
Operační sál pro vedení císařského řezu se nachází v bezprostřední blízkosti porodních pokojů.
Lékaři rozlišují císařský řez plánovaný, který se provádí převážně z nějaké závažné zdravotní indikace rodičky či dítěte, a akutní císařský řez, jenž přichází na řadu zpravidla ve chvíli, kdy je během porodu z nějakého důvodu ohroženo zdraví nebo život dítěte či rodičky. V případě náhle vzniklé porodnické patologie, která vyžaduje akutní ukončení porodu, je možné provést císařský řez do 15 min.
Více než 90 % císařských řezů je na našem porodním sále prováděno ve spinální anestezii. Její výhodou je to, že maminka je po celou dobu trvání operace naprosto při vědomí (znecitlivělá je přibližně dolní polovina těla). Maminka může doslova vidět příchod svého dítěte na svět a komunikovat s lékaři i s partnerem, který se po dohodě s operatérem obvykle může operace účastnit.
Během císařského řezu je po dohodě s operatérem při dobrém stavu novorozence možné přiložení k prsu ještě na operačním sále. Může proběhnout i bonding na kůži maminky nebo tatínka dítěte.
Na našem oddělení máme plný rooming-in, novorozené miminko je tedy i po císařském řezu nepřetržitě s maminkou. S péčí zpočátku pomáhají dětské sestřičky.
V případě nekomplikovaného průběhu císařského řezu opouští matka s dítětem Nemocnici Jihlava 3. poporodní den bez nutnosti odstranění kožního stehu, který je vstřebatelný.
Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Porodnice > Porodní sál
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze