Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Perimetr

 

 
 

stat perimetrPerimetr - vyšetření zorného pole


 Vyšetření zrakové ostrosti (čtení na světelné tabuli) informuje především o centrální oblasti sítnice, místě nejostřejšího vidění. Naproti tomu perimetr umožňuje zjistit funkci periferních oblastí sítnice které zajišťují jen hrubé, obrysové vidění a jejichž případné postižení nemusí pacient ani zaznamenat.
Vlivem choroby se může tvar zorného pole změnit V jakých případech má vyšetření zorného pole největší přínos? Je to v první řadě zelený zákal (glaukom), mnohdy nebolestivé onemocnění spojené se zvýšením nitroočního tlaku, nenápadným a nevratným poškozením zrakového nervu. Další oblast využití je v neurologii kde je řada chorob spjata s výpady zorného pole (mrtvice, nádory, zánětlivá onemocnění) .

Statický perimetr - přístroj má vzhled duté polokoule v níž na různých místech blikají světlelné body s různou intenzitou. Pacient se dívá přímo před sebe do středu polokoule. Vždy při spatření světelného bodu musí zmáčknout tlačítko. Doba vyšetření jednoho oka se pohybuje mezi 10-30 minutami.

 
Zodpovídá: MUDr. Radim Žáček
Vytvořeno / změněno: 29.3.2011 / 29.3.2011

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze