„Rozvoj informačních a komunikačních technologií je celosvětovou prioritou v mnoha odvětvích a ve zdravotnictví tomu není jinak. Snad o to důležitější jsou technologie tam, kde mohou pomoci při záchraně lidského života. U nás se snažíme budovat, udržovat a rozvíjet kvalitní infrastrukturu ICT a to již více jak 20 let. “
Předmětem zájmu a činnosti oddělení informačních a komunikačních technologií jihlavské nemocnice je v současné době několik desítek informačních systémů a tisíce rozličných HW i SW součástí.
Mezi stěžejní SW produkty řadíme tyto:
NIS – Nemocniční informační systém je z pohledu chodu nemocnice a z pohledu primární funkce poskytování služeb zdravotní péče tím nejdůležitějším systémem vůbec. V dnešní době v systému pracují všechny kliniky a zdravotnické provozy vyjma laboratoří a lékárny. Implementace stávajícího systému NIS byla zahájena již v roce 1993 a bližší informace jsou dostupné na adrese https://www.nemji.cz/nis/d-1941/p1=3986 Během roku 2015 došlo k migraci systému NIS z fyzického serveru do virtualizační platformy VMware.
Laboratorní systém je jedním z dalších velmi důležitých systémů, které tvoří nedílnou součást zdravotní péče. V současné době je ve všech laboratořích (vyjma patologie, která je v systému NIS) jednotný systém ENVIS, ve kterém provozujeme laboratoře hematologie, mikrobiologie, imunologie, biochemie, sérologie a genetiky.
Proces digitalizace rentgenových snímků je v současné době již samozřejmostí. V jihlavské nemocnici jsme s touto „technologií“ začali v roce 2003 (https://www.nemji.cz/pacs/d-1945/p1=3986) a k dnešnímu dni dosahuje archiv RDG snímků více jak 11TB. Pacsovým systémem je VISUS JiveX, který je využíván jak na straně diagnostických, tak na straně klinických pracovišť.
V oblasti ekonomiky a účetnictví využívá jihlavská nemocnice ERP systém QI, jehož implementátorem je firma OR-NEXT. Tento systém byl u nás nasazen v rámci projektu sjednocení ERP systémů všech zdravotnických organizace Kraje Vysočina. V rámci něj došlo také k implementaci systému FaMa+ od firmy Tesco SW.
Jedním z trendů v době elektronizace procesů je čím dál častěji snižování nákladů na tisk a snižování manipulace s papírovými podklady. Nejen z těchto uvedených důvodů došlo k v naší nemocnici k implementaci řešení dokumentového úložiště. Základním smyslem této implementace bylo odstranění papírových formulářů, které je možné zelektronizovat. Zároveň mělo dojít ke zrychlení procesů žádostí o dovolenou, žádostí o cestovní příkaz, oběh faktur a oběh smluv. To vše se podařilo zrealizovat v systému FormFlow od firmy Software 602 včetně integrace na systém QI a FaMa+.
Centrální správa uživatelských účtů je pro naši organizaci naprostou nezbytností. Ve stávajícím prostředí do „systému“ vstupuje více jak 1300 uživatelů a je nutná jejich včasná integrace do několika systémů, včetně řízení jejich životního cyklu. K tomu všemu nám souží IDM systém od firmy AutoCont.
Vzhledem k velkému rozsahu činností oddělení ICT bylo nezbytné přistoupit k výběru a implementaci vhodného nástroje pro sběr požadavků. Proto jsme se rozhodli pro řešení od firma Alvao a úspěšně implementovali řešení Service Desk. Zároveň s tím jsme nahradili po několikaletém používání systém AuditPro (který sloužil pro evidenci HW a SW) za produkt Asset Management.
V roce 2016 jsme úspěšně zahájili projekt vzdělávání zaměstnanců pomocí systému LMS – eLearning – konkrétně systémem Moodle. Tento projekt byl realizován Krajem Vysočina v rámci tzv. eHealth aktivit a týká se všech nemocnic kraje. V naší nemocnici je systém rutinně využíván pro školení mnoha kurzů, mezi které patří např. BOZP, PO, Hygiena rukou, ECDL, jazykové kurzy, vstupní školení, traumaplán atd.
Projekty, ve kterých určitým způsobem spolupracujeme nebo jsme jejich aktivní účastníci:
Portál eAmbulance umožňuje obyvatelům Kraje Vysočina objednat se k lékaři pomocí Internetu. Organizátorem a garantem projektu je Kraj Vysočina.
Buduje, rozšiřuje a udržuje komunikační infrastrukturu pro bezpečnou a důvěryhodnou výměnu zdravotnické dokumentace mezi zdravotnickými zařízeními v rámci zdravotnického systému České republiky. Organizátorem a garantem projektu je Kraj Vysočina.
E-infrastruktura CESNET je naším hlavním partnerem pro přístup do sítě INTERNET, stejně tak i důležitým partnerem v otázce síťové bezpečnosti. Díky úspěšné integraci SAML protokolu mohou služby e-infrastruktury CESNET využívat naplno i naši zaměstnanci.
Díky úspěšné validaci u Americké společnosti DigiCert jsme do našich aplikací mohli vnést bezpečné a ověřitelné Extended Validation certifikáty nabízejí nejvyšší možné uživatelské zabezpečení WWW stránek. Umožňuje nás potvrdit pravost softwaru a zabránit zavlečení nebezpečných změn ze strany třetích osob.
Technologie, které využíváme v rutinním provozu:
Virtualizace a konsolidace serverů nám umožnila transformovat datová centra na flexibilní infrastrukturu s konzistentní správou, inteligentním provozem a integrovanou automatizací procesů správy.
Zařízení HPE zastřešují jádro sítě Nemocnice Jihlava v odvětví infrastruktury informačních technologií a Radius software. Díky provázanosti HPE technologií jsme akcelerovali datová centra a proměňujeme naše bezpečnostní vize v realitu.
Kaspersky je pro nás platformou nabízející širokou škálu nástrojů a technologií umožňující dohlížet, kontrolovat a chránit všechna koncová zařízení.
Standard Netflow je nejrozšířenější technologií monitorování síťového provozu, která síťovým a bezpečnostním administrátorům Nemocnice Jihlava poskytuje detailní přehled o datových tocích. NetFlow nám výrazně zefektivňuje řadu úloh, jako je například řešení provozních problémů v síti, plánování kapacity a řízení výkonnosti. Poskytuje nám (a kolegům z e-infrastruktury CESNET) informace důležité pro ochranu před kybernetickými hrozbami.
Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení zobrazovacích metod > Nadstandardní služby
web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo® | Přihlásit se | PC verze