Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Nová nutričně-terapeutická poradna pro ambulantní onkologické pacienty

Od 1. října 2011 funguje v Nemocnici Jihlava nová nutričně-terapeutická poradna pro ambulantní onkologické pacienty. Tito pacienti ji mohou navštívit každé pondělí v čase od 8:00 do 10:00 hod. po předchozím objednání prostřednictvím zdravotní sestry onkologické ambulance.
 

 
 

V poradně pracují kvalifikované nutriční terapeutky, s kterými může klient konzultovat možnosti stravování, nutriční zabezpečení a řešení aktuálních komplikací příjmu stravy při onkologickém onemocnění. K takovýmto konzultacím měli dosud ambulantní onkologičtí pacienti příležitost pouze v rámci dietologické poradny, která nebyla určena výhradně pro ně, ale zabývala se (a stále se zabývá) léčebnou výživou při nejrůznějších onemocněních (diabetes mellitus, anorexie, onemocnění žlučníku, slinivky břišní, kardiovaskulárního systému apod.).

 

Rakovina a její léčba mají často za následek výrazný pokles tělesné hmotnosti pacientů. Jak by se měl stravovat onkologický pacient? „To je velice individuální. Záleží na konkrétním typu onemocnění, které tento člověk má,“ uvedla Blanka Leidemanová, vrchní nutriční terapeut jihlavské nemocnice, a dodala: „Obecné zásady jsou následující: Nesnažte se nutit za každou cenu dodržovat zásady správné výživy, důležitější je udržet si příjem potravin bohatých na energii. Preferujte tedy energeticky bohaté suroviny, jako jsou např. smetanové jogurty, plnotučné sýry, ale i čokolády. Jezte je častěji a v menších porcích. Nebraňte se podávání stimulujících prostředků pro zvýšení chuti, např. bylinkám. Příjem potravy nevažte striktně na denní časový režim. Oběd nemusí být v poledne. Dodržujte také doporučené denní dávky minerálů, vitamínů a stopových prvků.“

 

Poradna je začleněna do Edukačního centra Nemocnice Jihlava, které se nachází ve 3. patře interního pavilonu. Setkání s klientem probíhá ve velice příjemném prostředí v pohodovém duchu. „Nejprve klientovi představíme naši novou službu. Řekneme mu, co ho čeká, probereme s ním jeho základní anamnézu a základní diagnózu. Klientů se například ptáme, jestli se stravují doma nebo v jídelně či restauraci apod. Následně navrhneme možnosti stravování a nutričního zabezpečení. Každé setkání probíhá individuálně. Naše postupy se nedají paušalizovat,“ popsala průběh setkání s klientem Jitka Turňová, nutriční terapeutka jihlavské nemocnice. Podle Blanky Leidemanové je vhodné, když s klientem přijde rodinný příslušník, například manželka, která vaří: „Nemáme problém s tím, když klient řekne: 'Příště pošlu manželku'. Naopak! Je to velmi vhodné!“

 

O hospitalizované klienty jihlavské nemocnice, ať už s onkologickým či jiným onemocněním, je v tomto ohledu nutričními terapeutkami také postaráno. Terapeutky je navštěvují přímo na pokojích.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 6.10.2011 / 6.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies