Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

„Netušili jsme, že letíme k Dubčekovi,“ popisuje 22 let starou nehodu tehdejší záchranář

V pondělí 1. září to bude přesně 22 let, kdy měl na dálnici D1 nedaleko Humpolce autonehodu politik Alexandr Dubček. Tehdy byl k zásahu povolán dnešní vrchní sestra kardiologického oddělení jihlavské nemocnice Petr Číhal. U záchranářů sloužil v té době dva roky: „Dostali jsme výzvu na dopravní nehodu a netušili jsme, ke komu letíme.“
 

 
 

Petr Číhal doletěl s leteckou záchrannou službou do Humpolce, kam Alexandra Dubčeka převezla sanitka. „Připravili jsme si ho na transport a přepravili ho na vyšší pracoviště do Prahy,“ vzpomíná na dopolední události z prvního září. Na to, že se jedná o prvního tajemníka ÚV KSČ, tehdy ani nepomyslel: „Když přijdete k pacientovi, který je po dopravní nehodě, tak se nezaměřujete na obličej. My jsme se to dozvěděli sice v Humpolci, ale první informace byly o rozsahu poranění a ne o tom, o koho se jedná. K tomu došlo, až když se psal chorobopis,“ popisuje Petr Číhal.

Vůz s Alexandrem Dubčekem šoféroval řidič, kterého Petr Číhal neviděl: „Neměl zranění, aby nás potřeboval, my jsme měli dost práce s panem Dubčekem,“ popisuje zážitek ze svojí patnáctileté záchranářské kariéry.

K autonehodě došlo 1. září 1992 při cestě Alexandra Dubčeka na zasedání FS. Kolize se stala na 88,9 kilometru dálnice D1 u Humpolce, když služební auto ve vysoké rychlosti za hustého deště vlivem aquaplaningu vyletělo z dálnice. Politik na následky zranění zemřel 7. listopadu 1992.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 25.8.2014 / 25.8.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies