Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Nemocnice Jihlava šíří osvětu zaměřenou na prevenci karcinomu tlustého střeva

Zdravotní sestřičky Nemocnice Jihlava se aktivně účastní osvětové kampaně s názvem Střevo tour. Putovní kampaň, zaměřená na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, ve formě „road show“ postupně navštěvuje vybraná města v České republice. Od středy 6.10. do neděle 10.10. bude kampaň probíhat v jihlavském City Parku.
 

 
 

Návštěvníci City Parku mají jedinečnou možnost získat od sestřiček z gastroenterologického pracoviště jihlavské nemocnice důležité informace o jednom z největších nádorových zabijáků – o rakovině tlustého střeva či konečníku. To vše názorně pomocí obří makety tlustého střeva, kterou se dá procházet jako tunelem. „Lidé si mohou prohlédnout, jak tlusté střevo vypadá uvnitř, vidí také choroby, které tlusté střevo nejčastěji postihují. Naším úkolem je seznámit zájemce především s možnostmi prevence,“ uvedla zdravotní sestra Eva Dvořáková, jedna z „průvodkyň“ po maketě střeva. Osvětová kampaň je zaměřena právě na prevenci a na snahu o včasné odhalení rakoviny. Lékařské statistiky totiž dokazují, že pokud je toto onemocnění zachyceno včas, až 95 % nemocných lze vyléčit! Z tohoto důvodu je naprosto nezbytný screening, umožňující odhalit léčitelné nádorové onemocnění již v jeho časných stadiích.

 

Screeningový program zahrnuje vyšetření testem na okultní (skryté) krvácení do stolice, které si každý jedinec starší 55 let může vyžádat u praktického lékaře nebo registrujícího gynekologa. Druhou vyšetřovací metodou je screeningová kolonoskopie. Ta navíc umožňuje okamžité odstranění podezřelých výrůstků ve střevě. Tímto se pacient vyhne chirurgické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží. Kolonoskopické vyšetření však zůstává strašákem v očích veřejnosti a řada pacientů z ní má značné obavy. „Jejich strach z kolonoskopie je zbytečný. V jejím průběhu pacient zpravidla pohodlně leží na levém boku a je personálem podrobně informován o všech následujících krocích. Celá procedura obvykle netrvá déle než třicet minut. Dalších minimálně šedesát minut je pak vyhrazeno pro odpočinek. Jíst a pít může člověk okamžitě po vyšetření, nicméně v případě terapeutického zákroku jsou nutná dietní opatření,“ popisuje vyšetření Eva Dvořáková.

 

Gastroenterologické pracoviště interního oddělení Nemocnice Jihlava poskytuje celou škálu gastroenterologické diagnostiky a léčby. Od roku 2006 je centrem biologické léčby zánětlivých střevních onemocnění a od roku 2008 je centrem screeningové kolonoskopie. Vedoucí lékařkou pracoviště je MUDr. Marie Tomanová.

 

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 8.10.2010 / 8.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies