Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Na Mistrovství světa v Brazílii si zahrál i jihlavský chirurg

Fotbal nemusí hrát jenom fotbalisti. Hrají ho i lékaři a dokonce se pro ně pořádá také Mistrovství světa. Toho se zúčastnil i chirurg jihlavské nemocnice Tomáš Engel. „Byl to skvělý zážitek, k dokonalosti chyběl jen ten poslední krok.“ Jeho tým vybojoval na Mistrovství světa lékařů stříbrné medaile.
 

 
 

Mistrovství světa lékařů se konalo v červenci v Brazílii. Čeští lékaři se ho zúčastnili podruhé, celkově jde ale už o 20. ročník. Loni poprvé vyrazili čeští lékaři do Budapeště, kde stejně jako letos vybojovali stříbro. „V časopise České lékařské komory Tempus Medicorum vyšla oficiální pozvánka na výběrový kemp, který se konal v Praze. Zde se ze zhruba 35 přihlášených lékařů vybral 25 členný reprezentační tým. Ten byl doplněn o 2 členy realizačního týmu – trenéra a manažera,“ popisuje chirurg jihlavské nemocnice Tomáš Engel.

Na Mistrovství světa lékařů se dává pozor, aby na hřišti nebyl nikdo jiný, než lékaři. Kontrolují se diplomy a dělají se nárazové zkoušky: „O přestávce si tým může vždy vybrat dva hráče soupeře a prozkoušet je, jestli mají o medicíně povědomí. Kontrola tedy existuje,“ vysvětluje chirurg jihlavské nemocnice s tím, že loni jeden z týmů nesplnil podmínky, protože si kromě lékařů přivezl také sanitáře a zdravotní bratry. Hrál proto mimo soutěž.

Příští Mistrovství světa lékařů se uskuteční na přelomu června a července 2015 v americkém Los Angeles. Podmínky účasti jsou už teď jasné. Dostavit se na výběrový kemp a přesvědčit o svých fotbalových kvalitách. Letos mělo zájem o fotbalový turnaj bílých plášťů 35 lékařů a do Brazílie jich odcestovalo 25.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

„Nikdy mě nenapadlo, že si v Brazílii zahraju fotbal na Mistrovství světa,“ říká chirurg jihlavské nemocnice Tomáš Engel

Fotbal nemusí hrát jenom fotbalisti. Hrají ho i lékaři a dokonce se pro ně pořádá také Mistrovství světa. Toho se zúčastnil i chirurg jihlavské nemocnice Tomáš Engel. „Byl to skvělý zážitek, k dokonalosti chyběl jen ten poslední krok.“ Jeho tým vybojoval na Mistrovství světa lékařů stříbrné medaile.

Na Mistrovství světa, které se konalo v červenci v Brazílii, jste získali už podruhé stříbrné medaile. Loni jste si je přivezli z Budapeště…

Nikdy jsem ani nepomyslel, že bych si někdy zahrál fotbal v Brazílii a ještě k tomu na Mistrovství světa. K dokonalosti už chyběl pouze onen pověstný poslední krůček. Od splnění zlatého snu náš tým dělilo několik centimetrů při pokutovém kopu brazilského týmu, kterým domácí rozhodl finálové utkání. Ale i tak samozřejmě převažují pozitivní vzpomínky, atmosféra a všechno kolem bylo parádní.

Čeští lékaři se účastnili soutěže zatím dvakrát a už si přivezli dvě medaile, to je úspěch.

Poprvé byl náš tým pozván loni, kdy se konal již 19. ročník Mistrovství světa lékařů ve fotbale. Turnaj hostila maďarská Budapešt a bylo potřeba doplnit počet účastníků do celkového počtu 16, proto byly osloveny lékařské komory okolních zemí s nabídkou možné účasti. ČLK nabídku přijala a po proběhlém výběrovém kempu pod odborným vedením profesora Adamce náš tým vyrazil na cestu do neznáma. Celkové 2. místo bylo pro všechny velmi milým překvapením. Přípravy totiž probíhalo značně narychlo a tak nebylo příliš času na sehrání.

To znamená, že se mohli přihlásit všichni čeští lékaři a ti potom předvedli, co umí na hřišti?

V časopise České lékařské komory Tempus Medicorum vyšla oficiální pozvánka na výběrový kemp, který se konal v Praze. Zde se ze zhruba 35-ti přihlášených lékařů vybral 25-ti členný reprezentační tým. Ten je doplněn o 2 členy realizačního týmu, trenéra a manažera.

Jak se liší Mistrovství světa lékařů od klasického Mistrovství světa?

(smích) Tak v prvé řadě tím, že hráči nejsou profesionálními sportovci, ale lékaři, kteří se fotbalu věnují ve svém volném čase. Tomuto faktu je proto i přizpůsoben celý turnaj. Oproti klasickému MS lékařský turnaj trvá pouhý týden, kdy všechny týmy odehrají v sedmi dnech šest zápasů. Hraje se i o celkové umístění. Dále střídání hráčů probíhá hokejovým způsobem, přičemž na hřišti musí být vždy 2 hráči starší 35 let a 2 hráči starší 40 let. Jinak mají oba turnaje dosti společného, zejména touhu všech týmů po vítězství.

Takže o velké peníze jako v profesionálním fotbale asi nejde?

To rozhodně ne, nepočítáme-li tedy výdaje na účast (úsměv). Rozdělování prize money se totiž v případě lékařského MS nekoná. Naše účast v Maďarsku byla po finanční stránce samozřejmě mnohem méně náročná, než výprava do daleké Brazílie. Nebýt sponzorských darů, těžko by se celý podnik mohl realizovat. Velký dík patří zejména ČLK a ČMFS, který kromě finanční podpory poskytl našemu týmu i materiální vybavení. Sponzorské dary tak pokryly náklady na pobyt a registrační poplatek, letenku si členové týmu platili ze svého.

Nesnažil se někdo někdy přivézt s sebou profesionálního fotbalistu, aby si vylepšil tým?

Po této stránce je vše docela pečlivě hlídáno. Od hráčů všech týmu se předem vyžadují kopie lékařských diplomů. Dále během poločasu má každý tým možnost přezkoušet dva hráče soupeře a zjistit tak, jestli mají o medicíně povědomí. Takže určitá kontrola existuje.

Stalo se to letos nebo loni, že by tam byl hráč, který nebyl lékař?

Loni se stalo tuším Rusům, že úplně nesplnili požadavky a hráli mimo soutěž, protože přivezli kromě lékařů i sanitáře, nebo zdravotní bratry. Myslím, že ale podvádět nemá nikdo zapotřebí.

Co vám setkání s lékaři z celého světa dalo?

Celá akce má samozřejmě kromě sportovní stránky i stránku společenskou, díky čemuž má člověk možnost potkat spoustu zajímavých lidí z různých koutů světa a podělit se s nimi o zážitky a osobní zkušenosti. Zároveň během celého šampionátu vždy probíhá certifikovaný kongres, takže dalším, neméně důležitým aspektem celé akce je samovzdělávání.

V době, kdy jste hráli, se konalo také Mistrovství světa. Zažili jste tam místní bláznivou atmosféru?

Náš turnaj se konal v Natalu, což je město, které hostilo i základní skupinu klasického MS. Přímo na pláži byla postavena velká fan zóna, kde jsme spolu se čtyřiceti tisíci Brazilci měli možnost sledovat semifinále Brazílie vs. Kolumbie, které Brazílie vyhrála 2:1 a postoupila do boje o medaile. Měli jsme tak možnost zažít na vlastní kůži pověstnou brazilskou euforii.

Vy jste si pobyt ještě dobrovolně prodloužil o několik dní cestováním. Jel byte rád i na příští ročník?

Příští ročník se bude konat v LA a samozřejmě bych jel moc rád. Snad vydrží zdraví i forma.  Už letošní šampionát byl ale takovým splněným dětským snem, i když k absolutní dokonalosti stále něco málo chybí. Uvidíme, do třetice už to snad vyjde J

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 1.8.2014 / 1.8.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies