Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Laserové zákroky

 

 
 

laserLFK – laserové ošetření sítnice:

  je zákrok, jehož cílem je stabilizace sítnice (u sítnicových trhlin a úrazových krvácení), dále omezení nebo zabránění tvoření dalších změn v sítnici u cukrovky, po cévních uzávěrech nebo u některých vrozených onemocnění. Účelem je stabilizace vidění.

- Před výkonem se kapkami rozšíří zornice, po místním znecitlivění se laseruje pomocí speciální kontaktní čočky, během ošetření je nutná spolupráce nemocného s lékařem!

 - Po zákroku je několik hodin zhoršená zraková ostrost a není možné řídit automobil.

 

 

 

Laserové techniky v léčbě primárních glaukomů s otevřeným i uzavřeným úhlem:

LIT - Laserová iridotomie – vytvoření otvoru v plné tloušťce duhovky k prevenci či léčbě uzávěru komorového úhlu , dochází k vytvoření komunikace mezi přední a zadní komorou a tím k prevenci glaukomového záchvatu u glaukomu s uzavřeným úhlem. Provádí se buď argonovým laserem nebo neodymium YAG laserem.

LTP - Laserová trabekuloplastika – používá se v léčbě primárního glaukomu s otevřeným úhlem a přistupujeme k ní většinou v případě neúčinné farmakoterapie. Principem je jemná fotokoagulace trabekulární tkáně argonovým nebo stimulace NdYAG laserem. Jedná se o zákrok ambulantní, který nevyžaduje celkovou anestezii, je relativně nebolestivý a nejsou při něm vážná rizika poškození oka. Účinnost je dobrá, efekt na nitrooční tlak se však dostavuje až po 4 - 6 týdnech a je většinou pouze dočasný. Laserovou trabekuloplastiku je někdy nutné opakovat nebo nahradit chirurgickým zákrokem.

Laser při sekundární kataraktě:

YAG capsulotomie: ošetření laserem, vytvoření otvoru v zjizveném pouzdře čočky, do kterého byla implantována umělá nitrooční čočka při operaci šedého zákalu.

 - K zákroku je nutná mydriáza - rozšíření zorničky kapkami. Vlastní laserové ošetření se provádí u pacienta v sedě s hlavou fixovanou na vyšetřovacím mikroskopu, někdy je třeba použít speciální zvětšovací kontaktní čočku nasazenou na oko pacienta. Po ošetření je několik hodin zhoršená zraková ostrost a není možné řídit automobil.


 

 
Zodpovídá: MUDr. Radim Žáček
Vytvořeno / změněno: 29.3.2011 / 29.3.2011

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze