Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Koncepce oboru gynekologie a porodnictví

 

 
 

 

 

por3                   Koncepce oboru gynekologie a porodnictví.

kov 

 

 

 Gynekologie a porodnictví je základní medicínský obor ( spolu s interní medicínou, chirurgií a dětským lékařstvím), který se zabývá péčí o zdraví ženy prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění ženských pohlavních orgánů  v celém období jejího života a to jak mimo těhotenství, tak v těhotenství, za porodu a v šestinedělí. Obor porodnictví se vyvinul z „babictví“ prováděného porodními bábami na konci 18. století. Gynekologie se vyčlenila z chirurgie v průběhu 19. století .


gyn16  Gynekologie se zabývá fysiologii a patologii ženy netěhotné a těhotné do ukončeného prvního trimestru těhotenství (12. týden).

 

Porodnictví řeší fysiologii a patologii těhotenství od 12. týdne těhotenství , za porodu a v šestinedělí (42 týdnů po porodu). Objektem jeho zájmu je těhotná a vyvíjející se plod. Po porodu plodu je novorozenec objektem péče pediatrů eventuelně neonatologů.

 

 

Nověji se obor porodnictví a gynekologie člení na pět podoborů: 

gyn22

 

Maternofetální medicína je interdisciplinární obor (společně s neonatologii a dalšími hraničními obory), který se zabývá péčí o fyziologické rizikové a patologické těhotenství, porod a šestinedělí. Součástí maternofetální medicíny je fetální medicína, jejíž součástí  je jak prenatální diagnostika, tak fetální terapie, které provádí časnou diagnostiku vrozených vývojových vad plodu a  jejich adekvátním řešením.

 

gyn17

 

Reprodukční gynekologie si klade za cíl prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění ženských reprodukčních orgánů. Ta se dále člení ne gynekologickou endokrinologii (onemocnění žláz z vnitřní sekrecí), na klimakterickou medicínu, léčbu zánětů ženských pohlavních orgánů, léčbu vrozených a získaných vad ženských pohlavních orgánů, léčbu neplodnosti, poruch menstruačního cyklu, poranění pohlavních orgánů, léčbu nezhoubných nádorů ženských rodidel a na plánované rodičovství

monlis

 

Onkogynekologie se zabývá prevencí, diagnostikou , léčbou a dispenzarizací zhoubných nádorů ženských pohlavních orgánů ( vulva, pochva, děložní hrdlo, děložní tělo, vejcovod a vaječník) včetně nádoru prsu (senologie).

 

 

Urogynekologie má v náplni péči o ženy s nechtěnými uniky močí (močová inkontinence) a s poruchami statiky pánevních orgánů.

 

gyn20

 

 

Dětská a adolescentní gynekologie se zabývá prevenci, diagnostikou, léčbou a dispenzarizací onemocnění ženských pohlavních orgánů v dětském a adolescentním období to je do věku 18 let.

 

 

madonna 

 

Gynekologie a porodnictví v péči o ženu a její plod úzce spolupracuje se všemi obory medicíny, nicméně jejími hlavnímu hraničními obory jsou dětské lékařství (neonatologie), lékařská genetika, chirurgie (břišní chirurgie), urologie a onkologie. 

 

 

                                            marg

                                                                                 Děkujeme za pozornost.

 

gem 

Nashledanou.

 
Zodpovídá: MUDr. Dionýz Dvořák
Vytvořeno / změněno: 14.8.2007 / 14.8.2007

 

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Chirurgické obory > Gynekologicko-porodnické oddělení > Ordinační hodiny

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies