Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Jihlavská nemocnice jde do boje s rakovinou prostaty s novým přístrojem

Špičkovou diagnostickou techniku má nově k dispozici urologické oddělení jihlavské nemocnice. Nová aparatura umožní významně zvýšit záchyt i malých ložisek karcinomu prostaty. A právě nyní v listopadu si připomínáme Movember a s ním spojenou rakovinu prostaty. Česká urologická společnost dlouhodobě usiluje o celoplošný screening na odhalení tohoto onemocnění. Každoročně je diagnostikováno v naší zemi okolo 8 000 onemocnění, 20 % mužů ale přichází pozdě bez naděje na vyléčení.
 

 
 

„Četnost onemocnění karcinomem prostaty významně stoupá a týká se již i mladších mužů. Podle doporučení Evropské i Americké urologické společnosti by všichni muži nad 50 let věku měli jednou ročně absolvovat vyšetření krve s testem PSA, tedy prostatický specifický antigen. Pokud je hladina PSA zvýšená, je doporučena biopsie prostaty pod sonografickou kontrolou. Lze tak zachytit nádor v době, kdy lze plně vyléčit. Pokud je nádor malý, nebo umístěný v atypické oblasti, je cílení biopsie obtížné a průkaz nádoru si může vyžádat i opakované biopsie,“ vysvětluje primář urologického oddělení jihlavské nemocnice Jaroslav Ženíšek.

Nově instalovaná aparatura bkFusin pracuje na principu magnetické rezonance a ultrazvuku. Metoda fúzní biopsie prostaty významně zpřesňuje diagnostiku karcinomu prostaty a může ušetřit zbytečné opakování biopsie prostaty. Spojuje výhody dvou zobrazovacích metod: magnetické rezonance a ultrasonografie při cílené punkci. Výsledky zobrazení prostaty magnetickou rezonancí se nahrají jako tak zvaný dataset do ultrasonografu a pomocí navigační jednotky se ke každému sonografickému obrazu přiřadí i odpovídající obraz z magnetické rezonance. „Výtěžnost vyšetření je až 95 %, tedy dvakrát vyšší, než u standardního postupu,“ doplnuje primář Jaroslav Ženíšek.

Aparatura bkFusion 5000 je považována za špičkové řešení od výrobce, který se na diagnostiku prostaty specializuje již 35 let a má vedoucí úlohu na trhu těchto přístrojů.  Má unikátní technologii prediktivní registrace, kde je díky optimalizaci datasetu magnetické rezonance dle geometrie transrektální sondy i anatomie aktuálního pacienta spojení obou zobrazení velmi přesné, rychlé a snadné.

Lékaři urologického oddělení absolvovali intenzivní školení a zvládají techniku fúzní biopsie velmi dobře. „V oblasti detekce karcinomu prostaty jsme schopni pacientům poskytovat služby na mezinárodní úrovni,“ dodává primář.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

 

obrobr
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 5.11.2021 / 5.11.2021

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies