Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Jihlavská nemocnice bodovala v soutěži Bezpečná nemocnice

Méně hospitalizovaných seniorů s vysokým tlakem v nemocnici, více místa pro akutní případy a také ušetření peněz. To jsou hlavní důvody, proč jihlavská nemocnice získala první místo v sekci „Ošetřovatelsko-medicínská oblast“ v soutěži Bezpečná nemocnice. Ocenění převzala ve čtvrtek 22. ledna 2015 v jihlavském Horáckém divadle. Navíc se jihlavská nemocnice stala také absolutním vítězem soutěže.
 

 
 

Nápad zní jednoduše, ale skrývají se za ním velké výsledky. Na kardiologickém oddělení jihlavské nemocnice vytvořili edukační materiál, který slouží pro hospitalizované pacienty. V těchto doporučeních si mohou lidé přečíst, jaké zásady mají po propuštění domů dodržovat, mají-li projevy srdečního selhání a vysoký krevní tlak. „Jedná se o dvě nejčastější diagnózy, které vedou k opakovaným hospitalizacím. Rozhodli jsme se proto vypracovat vlastní edukační text, podle kterého by se pacienti mohli jednoduše řídit doma. Výsledky jsou znatelné. Za sledovanou dobu roku a půl klesl počet opakovaných hospitalizací o deset procent,“ vysvětluje primář kardiologického oddělení jihlavské nemocnice Zdeněk Klimsa. Pozitivní přínos nastal díky tomu, že pacienti dodržují určité zásady - například měří si pravidelně tlak, konzumují vhodnou stravu a zachovávají přiměřenou pohybovou aktivitu. Důraz je také kladen na spolupráci s nejbližšími příbuznými. To vše mají uvedené v edukačním materiálu, který dostanou během hospitalizace na oddělení. Nutná je samozřejmě kázeň pacientů, kteří by se měli těchto zásad držet. Jejich stav je poté natolik stabilizovaný, že klesá i počet opakovaných hospitalizací.

„Vysoký krevní tlak a chronické srdeční selhání patří mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění. Na našem oddělení představují tyto dvě diagnózy téměř 40 % všech hospitalizovaných. Mezi faktory, které podmiňují tuto situaci, patří vyšší věk a nedostatečná edukace pacientů, a z toho vyplývají i velmi časté opětovné pobyty těchto pacientů v nemocnici,“ vysvětluje vrchní sestra kardiologického oddělení Petr Číhal.

Zavedením jednoduchých a srozumitelných edukačních doporučení a úzkou spolupráci s pacienty i jejich nejbližšími příbuznými se podařilo snížit počet rehospitalizací a dosáhnout lepší kontroly vysokého krevního tlaku. Dodržování těchto pravidel přináší pacientům zlepšení kvality života, zabraňuje možným komplikacím vyplývajících z nedodržování dietních a léčebných opatření a v neposlední řadě zlepšuje aktivní přístup těchto nemocných ke své nemoci. Autory vítězného projektu jsou primář kardiologického oddělení Zdeněk Klimsa, vrchní sestra oddělení Petr Číhal a sestra Jana Klimešová.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 23.1.2015 / 23.1.2015

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze