Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Informace pro dárce krve a kostní dřeně

Milí dárci,
níže najdete informace týkající se darování krve - kde můžete zaparkovat, co jíst před odběrem a po odběru, jak se můžete k odběru objednat a potřebné kontakty. Dále zde získají informace ti, kdo se chtějí zaregistrovat do Českého registru dárců krvetvorných buněk.

 
 
 

Aktuální mimořádná omezení:


1) Nelze darovat, pokud jste v posledních 28 dnech byli mimo ČR. Jedná se i o návštěvu Slovenska i o cesty tzv. na otočku.


2) Mějte zakrytá ústa a nos, jinak nebudete vpuštěni na naše oddělení.


3)  Krev nelze darovat ve chvíli, kdy jste v karanténě. V posledních 14 dnech nesmíte být v kontaktu s člověkem, který má symptomy onemocnění Covid-19 nebo byl v karanténě. Nesmíte mít žádné příznaky respiračního onemocnění (kašel, zvýšená teplota, nenadálá únava nebo bolest svalů).  Možná ale nevíte, že nelze darovat krev i tehdy, pokud se pohybujete v blízkém kontaktu (rodina, pohlavní styk) s někým, kdo má příznaky infekčního onemocnění a nemusí se jednat jen o koronavirus (chřipka, angína, spalničky, spála a další infekční nemoci).  V Dotazníku dárce se jedná o otázku č. 22.


4) Dále bychom vám chtěli připomenout, že nám musíte dát vědět, když několik dnů po odběru onemocníte! Hrozí totiž riziko, že ve vaší krvi již v den odběru koluje nějaká bakterie nebo vir a my proto vaši krev zlikvidujeme a nepoužijeme pro léčbu pacientů, kterým by taková krev mohla zkomplikovat uzdravování. Ideálně nám dejte vědět vyplněním Dotazníku samovyloučení, který naleznete na našich webových stránkách https://www.nemji.cz/samovylouceni-dotaznik-spokojenosti/d-9535/p1=1021.  Můžete nám i zavolat nebo napsat mail.

Dotazník samovyloučení slouží i k tomu, že si zpětně uvědomíte, že jste nám opomněli něco říct (pobyt v zahraničí, rizikové sexuální chování, blízký kontakt s infekční osobou, léky atd.).


5) Na odběr v současné situaci nechoďte s nikým (ani děti), kdo nebude darovat krev!Od 1.4.2020 rušíme náhradu cestovních nákladů a navyšujeme hodnotu stravenky pro všechny na 60 Kč. Více, včetně důvodů, se dozvíte na facebooku nebo instagramu. Děkujeme za pochopeníOd ledna 2020 jsme změnili zpracovatele, který z vaší darované krve vyrábí transfuzní přípravky, které jsou pak podávány pacientům. Tato změna sebou nese hlavně drobné změny v posouzení způsobilosti a propuštění dárce k odběru krve. Proto prosíme o spolupráci a pochopení.

Jedná se o následující změny:

1) Pokud dárce trpí cukrovkou a užívá perorální antidiabetika (PAD) nebo inzulín, tak nebude připuštěn k odběru. Cukrovkářů, kteří dodržují pouze dietní opatření a žádné léky neužívají, se toto netýká.

2) Pokud dárce užívá léky na tlak a celkový počet účinných látek, které tyto jeho léky obsahují, je 4 a více, tak nebude k odběru připuštěn. Tři účinné látky u prášků na tlak jsou ještě v pořádku.

3) Dárce krve užívající antidepresiva nyní nebude k odběru připuštěn.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na darci@nemji.cz.

Děkujeme za pochopení
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Diagnostické obory > HTO – Hematologicko-transfuzní oddělení > Informace pro dárce krve a kostní dřeně

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Diagnostické obory > Oddělení klinické biochemie, mikrobiologie a imunologie > Kde nás najdete

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze