Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Houbaříte? Mějte se na pozoru!

Na konci srpna se i ten nejhorší houbař vracel z lesů s vrchovatým košíkem. Dařilo se především letním druhům hub, jako jsou hřiby, holubinky, ryzce atd. V plné síle však vyrazily z mechů a jehličí i nejnebezpečnější druhy jedovatých muchomůrek. Mykologové, ale hlavně lékaři se nejvíce obávali muchomůrky zelené, muchomůrky tygrované, vláknice, čechratky podvinuté a závojenky.
 

 
 

Po požití jedovatých hub se vyvíjejí tzv. pravé otravy. Člověk může mít otravu i po požití hub jedlých, a to za předpokladu, že dojde k jejich zkažení následkem nevhodného skladování či vlivem nesprávného kuchyňského zpracování.

 

Jihlavská nemocnice letos naštěstí nezaznamenala jediný případ otravy houbami. Podle lékařů se zde objevuje poměrně zřídka. Při podezření na otravu houbami bývají pacienti primárně hospitalizováni na JIP interního oddělení. Jsou-li u nich ohroženy životní funkce (dýchání, oběh....), je nezbytná jejich hospitalizace na ARO. „Nejtypičtějšími a nejčastějšími příznaky otravy z hub je v první fázi (několik hodin po pozření) nevolnost, zvracení a průjem. Záleží na druhu houby, kterou dotyčný požil. V další fázi (řádově po desítkách hodin) – není-li o pacienta řádně postaráno v nemocnici – bývá většinou na všechno pozdě. Dochází k selhání jater. Pacienti, kteří mají mimořádné štěstí, se dožijí jejich transplantace,“ popisuje příznaky, průběh a následky otravy primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Jihlava MUDr. Vít Bárta a dodává: „Vzhledem k rozmanitosti jedů obsažených v houbách a vzhledem k množství jedů, které nakonec daný pacient pozře, se nedá paušálně říci, jak se bude u daného pacienta vyvíjet otrava.“

 

„Pokud vám bude po pozření hub nevolno, vyvolejte zvracení a urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Doneste i zbytky pozřených hub k dalšímu vyšetření!“ apeluje na houbaře primář. Jako první pomoc po pozření hub je zapotřebí provést výplach žaludku a klyzma. Výplach ztrácí význam, jde-li o druhou fázi onemocnění, když již proběhlo zvracení a průjem. Léčba v nemocnici se řídí konkrétními příznaky onemocnění u konkrétního pacienta.

 

Nejlepší prevenci otrav houbami je jejich dokonalá znalost. Zejména začátečnici by měli konzultovat své nálezy nejen s atlasem hub, ale i se zkušeným sběratelem. Velké opatrnosti je třeba dbát při sběru příliš mladých plodnic. Tehdy nebývají dobře patrny hlavni rozpoznávací znaky a snadno pak dojde k záměně. Nenakupujeme čerstvé ani naložené houby u pochybných prodavačů.

 

Nesmí se jíst ani staré houby a houby nedostatečně tepelně upravené. „A nejhorší kombinací k pokrmům z hub je jednoznačně alkohol!“ zdůrazňuje primář Vít Bárta.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 31.8.2010 / 31.8.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies