Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Glaukomová poradna

 

 
 

gonioGlaukomová poradna


 

- ČTVRTEK od 9: 00 do 12: 00 hodin

- ordinuje MUDr. Rodová

- pacienti jsou objednáváni na doporučení očního lékaře

V glaukomové poradně jsou sledováni pacienti se zeleným zákalem.

  Zelený zákal je multifaktoriální onemocnění, při němž dochází k odumírání nervových vláken, které slouží k přenosu vzruchu ze světločivých buněk do mozku. Nejčastější příčinou poškození je vysoký nitrooční tlak. Spolu se zánikem nervových vláken pak při glaukomu vznikají funkční změny – výpadky v zorném poli a při pokročilém glaukomu i zhoršení zrakové ostrosti či slepota. Je mnoho typů zeleného zákalu, které se liší příčinami, projevy, průběhem i léčbou.

  Chronický prostý glaukom s otevřeným úhlem je záludný tím, že se zpočátku neprojevuje žádnými subjektivními potížemi. V případě projevů – zhoršení vidění, je již poškození nevratné. Tento typ zeleného zákalu postihuje v Evropě 2,5-3% lidí nad 40 let. Zde je důležitá prevence – vyšetření lidí nad 40 let u očního lékaře /např. při předpisu brýlí do blízka/.

  Naproti tomu akutní glaukom se projevuje bouřlivými příznaky – výrazná bolest postiženého oka a hlavy kolem oka, nevolností, zvracením, zamlženým viděním, duhovými kruhy kolem světel.

  Dále je celá řada sekundárních glaukomů provázejících jiná oční onemocnění, glaukom dětského věku, který je řešen na dětských očních klinikách.

Vyšší nitrooční tlak ještě ale nemusí vždy znamenat glaukomové onemocnění, pak mluvíme o nitrooční hypertenzi.


   Důležitým vyšetřením při glaukomu je, kromě klinického očního vyšetření, měření nitroočního tlaku, vyšetření zorného pole, gonioskopie a pachymetrie také GDx – vyšetření vrstvy nervových vláken na očním pozadí. 

GDx objeví případný úbytek nervových vláken ještě před tím, než dojde k poruše zraku.

 
Zodpovídá: MUDr. Radim Žáček
Vytvořeno / změněno: 29.3.2011 / 29.3.2011

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze