Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Faktory ovlivňující zdraví – nadužívání alkoholu

 

 
 

Nemocnice podporující zdraví                                             

 

Faktory ovlivňující zdraví – nadužívání alkoholu   


Riziková konzumace alkoholu je podle Světové zdravotnické organizace „taková forma pravidelného požívání alkoholu, která může mít škodlivé následky“ po stránce tělesné, duševní nebo společenské.

Znamená to konzumovat více alkoholu než je hranice doporučená zdravotníky nebo stanovená zákonem. 

Škodlivá konzumace alkoholu označovaná také jako nadužívání alkoholu, zahrnuje případy, kdy k tělesnému nebo duševnímu poškození již dochází, ale ještě nevznikla závislost.

 

Při rizikové konzumaci alkoholu se člověk vystavuje nebezpečí bez ohledu na svůj věk, pohlaví a národnost. K jakým zdravotním problémům vede nadměrné pití?

 

Somatické potíže: poškození jater až jaterní cirhóza, nádory, hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, cévní mozková příhoda, poruchy imunity, onemocnění kostí, záněty žaludku a slinivky břišní, poruchy nervového a reprodukčního systému, prenatální poškození plodu, častější úrazy. Nutno zmínit, že játra jsou nepostradatelnou chemickou továrnou organismu, bez které nelze žít. Při zásadním poškození jater z pití se procentuální funkčnost jater postupně snižuje, může dojít až k jaternímu selhání s úmrtím. Řešením je v tuto chvíli jen transplantace jater, která však často pro celkovou devastaci organismu již není indikovaná. Lidem, kteří spořádají více než dvě sklenky alkoholu denně, se v případě chirurgického zákroku dvojnásobně zvyšuje pravděpodobnost pooperačních problémů, které mohou vyústit až v úmrtí. Mezi nejčastější komplikace patří infekce a pomalé hojení ran.

 

Psychické potíže: deprese, panická úzkostná porucha, obsese, odstranění zábran (lehkomyslnost), někdy se alkoholismus "přesmykne" do mentální anorexie.

 

Sociální důsledky: rodinné neshody, rozpad rodin, ztráta zaměstnání, společenská nebezpečnost – kriminální činy, dopravní nehody, agresivní chování

 

Výčet uvedených obtíží není rozhodně kompletní. Co tedy je bezpečná míra alkoholu?

Na světě jsou miliony lidí, kteří se rádi příležitostně napijí. Klíčem k dobrému zdraví je střídmost.

Pokuste se omezit svůj příjem alkoholu na maximálně 10 g čistého alkoholu na den, tj. 1 dávku. Každý z nás však reaguje na alkohol jinak. Někdy může být i tato nižší hranice příliš vysoká. Pamatujte, že bez rizika je pro zdravého člověka pouze mírná konzumace, tj. méně než 7 dávek alkoholu týdně, u mužů méně než 11 dávek týdně.

 

1 dávka znamená 250 ml 12°piva, 0,5 litru 12°piva jsou 2 dávky

0,5 litru 10°piva představuje 1,5 dávky

1 dávka je 100 ml vína

1 dávka destilátu představuje 25 ml – štamprle malé, velké štamprle jsou 2 dávky

 

Udržujte si dobrou duševní i tělesnou kondici, při problémech s alkoholem neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

Alkohol

 

 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 24.8.2017 / 24.8.2017

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies