Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Ergometrie

 

 
 

logo

Ergometrie

Ergometrie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní sledovat práci Vašeho srdce při zátěži. Bicyklový ergometr je přístroj, který se skládá z rotopedu a EKG měřícího zařízení. V průběhu vyšetření lékař studuje EKG křivku a tepovou frekvenci při různých intenzitách zátěže.  EKG křivka a tepová frekvence je snímána pomocí elektrod připevněných na hrudník a na končetiny.

Získané EKG křivky  mají charakteristický vzhled, z nichž zkušený lékař snadno může odhalit skryté srdeční onemocnění. Při zátěži se mohou objevit na EKG křivce změny, které na EKG prováděném v klidu vleže nejsou patrny.

Nejčastější indikací k tomuto vyšetření  je určení charakteru Vašeho srdečního onemocnění (nejčastěji  při chorobě, kdy je nedostatečně zásoben srdeční sval živinami a hlavně pak kyslíkem - ICHS ).

ICHS ( ischemická choroba srdeční) je onemocnění srdce, při kterém dochází k zanášení tepen, které vyživují srdeční svalovinu, tukovými částečkami. Tento stav vede k tvorbě aterosklerotických plátů a ke zmenšení průměru tepny. Díky zmenšenému průměru těchto tepen není srdeční tkáň dostatečně vyživována a bolí. Pro toto onemocnění jsou charakteristické bolesti na hrudi zvyšující se při zátěži, kdy srdce vyžaduje větší přísun okysličené krve.

Na základě tohoto vyšetření pak lékař určí závažnost onemocnění.


Před vyšetřením

v  12 hodin před ergometrií nepít alkohol a nekouřit

v  před vyšetřením je možné se lehce najíst

v  Ráno před vyšetřením si změřit teplotu. Neměla by být zvýšená

v  Na vyšetření si vezměte pohodlné oblečení a sportovní obuv


Ještě před samotným vyšetřením si vás lékař vyšetří a sestřička natočí klidové EKG a změří tlak. Pokud se necítíte dobře, oznamte to na začátku vyšetření lékaři.

4

 
Zodpovídá: Petr Číhal, Dis.
Vytvořeno / změněno: 25.3.2011 / 28.12.2020

 

Cesta: Titulní stránka > Tématická nabídka > Nechirurgické obory > Kardiologické oddělení > Vyšetřovací metody > Ergometrie

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies