Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Doporučení pro návštěvníky nemocnice

Prosíme návštěvníky naší nemocnice, aby nechodili na návštěvu za svými příbuznými a známými, když se necítí zcela zdrávi, tj. když cítí příznaky nachlazení, mají rýmu, průjmové onemocnění apod. Ohrožují tak sebe, své rodinné příslušníky v domácnosti, svého blízkého v nemocnici a rovněž personál nemocnice.
 

 
 

To samé platí pro pacienty nemocnice, kteří jdou na plánované neakutní ambulantní vyšetření. „V tomto týdnu přišel do ordinace interní ambulance pacient, který po vstupu do ordinace řekl: To jsem rád, že jsem přišel na řadu, zase budu muset jít na toaletu. Mám už několik dní průjem, ale přišel jsem, protože jsem objednaný,“ uvedla epidemiologická sestra jihlavské nemocnice Bc. Magdaléna Lavičková a dodala: “Objednaní pacienti, kteří mají podobný problém, by měli telefonicky kontaktovat danou ambulanci a přeobjednat se na jiný termín.“

 

V případě akutních potíží musí samozřejmě nemocnici navštívit i pacient se zmíněnými respiračními či trávicími potížemi. „Svoje onemocnění by však měl zdravotnickému personálu dopředu ohlásit, aby mohl přijmout potřebná opatření,“ poradila Magdaléna Lavičková.

 

Nejohroženějšími pacienty jsou malé děti a staří lidé. Proto panuje největší riziko nákazy na dětském oddělení, dále na interním oddělení a na oddělení dlouhodobě nemocných. „Hospitalizovaní pacienti jsou v nemocnici kvůli určitému základnímu onemocnění, které snižuje funkci jejich imunitního systému. Navíc u nich probíhá konkrétní léčba, při které dostávají například antibiotika nebo kortikoidy či mají celou řadu invazivních vstupů do těla – různé flexily, kanyly, infúze apod. A právě tudy může do těla vniknout infekce. Jsou to zkrátka celkově oslabení lidé, kteří snadno onemocní,“ vysvětlila nutnost epidemiologických opatření sestra Lavičková.

 

I zdravý člověk, který jde do nemocnice zvenčí, musí dodržovat jistá opatření. „V první řadě by si měl před návštěvou a po ní umýt ruce. Neměl by si na pokoji sedat na sousední lůžka a zbytečně osahávat nemocniční prostředí,“ uvedla příklad Lavičková a dodala: “Na JIP a ARO prochází každý příchozí hygienickým filtrem, kde provádí dezinfekci rukou a čistí si obuv o hygienickou dekontaminační rohož, za špatného počasí si na boty nasazuje návleky. V boxu u pacienta si nasazuje ochranný plášť, který pak odhazuje do koše před boxem. Při odchodu z oddělení si opět každý musí vydezinfikovat ruce, aby si neodnášel patogenní původce nákaz na rukou domů.“

 

Návštěvu nemocnice s malými dětmi by si měli rodiče také rozmyslet. Měli by posoudit její nutnost, přínosy a možná rizika. Striktní zákaz vstupu dětí není deklarován na žádném oddělení jihlavské nemocnice. Rodiče nic nezkazí, když budou návštěvu dítěte předem konzultovat s personálem daného oddělení. Návštěvy na JIP či ARO musí konzultovat vždy, obecně se však nedoporučují.

 

Žádný pacient při pobytu v nemocnici jistě nepohrdne květinou či domácím pokrmem od svých blízkých. „Květiny by se určitě neměly nosit na gynekologicko-porodnické oddělení a na všechna chirurgická oddělení. Voda, ve které pak řezané květiny přebývají, je totiž výborným zdrojem patogenů. Co se týče domácí stravy, měli bychom nosit pouze čerstvé jídlo a pacienti by jej měli sníst do 24 hodin. Lahůdky zcela určitě!“ upozornila Lavičková. Na každém oddělení je pacientům k dispozici lednička. Pacienti by si na potraviny uskladněné v ledničce měli napsat své jméno a také datum, kdy bylo jídlo přineseno. Při překročení doby expirace těchto potravin hrozí riziko přemnožení mikroorganismů v ledničce. „Z domácí sekané, paštiky a jitrnic nemáme příliš radost. Jednak to není dietní strava - dieta je totiž často součástí léčebného režimu, jednak nevíme, kdy a z čeho byly vyhotoveny,“ řekla na závěr epidemiologická sestra Lavičková. Pacienti by měli požívání domácí stravy a její ukládání do ledničky konzultovat s personálem oddělení.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 7.10.2011 / 7.10.2011

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies