Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Domácí porodní pokoje

Ženy v jihlavské porodnici mohou rodit v jednom ze čtyř domácích porodních pokojů, které svým vybavením a estetickým laděním připomínají domácí prostředí a maximálně umocňují jedinečný zážitek z porodu za současného zachování všech bezpečnostních kautel moderního porodnictví. Probíhá zde porod od I. do III. doby porodní.
 

 
 

Porod v domácím porodním pokoji je standardem a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

V každém z domácích porodních pokojů je umístěna porodní postel, sedací souprava, kuchyňský kout, doplňky (porodní vak, porodní židlička, ribstol a další) a sociální zařízení (sprcha, záchod). V jednom pokoji je k dispozici relaxační a porodní vana.


PPP2V domácích porodních pokojích jsou vedeny jak plánované, tak akutní porody, jednak porodními asistentkami (fyziologický porod), jednak lékaři (rizikový a patologický porod). Při každém porodu je kladen důraz na individuální přístup k rodičce a jejímu doprovodu a maximálně je respektováno jejich soukromí.

Při fyziologickém porodu si žena může zvolit klasickou polohu vleže, pololeže či v polosedě na posteli, ale i polohu na boku, v kleku, na porodním vaku, ve vodě a ve stoje nebo v polodřepu. Rodička má možnost využití teplé lázně či sprchy, relaxačních pomůcek, poslechu hudby, aromaterapie i masáží prováděných doprovodem či personálem. Aplikace nálevu a holení záleží na přání rodičky. Každé rodičce je nabídnuta možnost aplikace epidurální analgezie. Provádí se na základě lékařské indikace, ale i na přání rodičky.

Počet osob, které mohou ženu doprovázet k porodu, závisí na jejím přání a možnostech porodního pokoje. Mohou to být rodinní příslušníci, přátelé i dula či jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu.


PPP2 

 

V případě náhle vzniklé patologie, jejíž řešení není možné v rámci domácího porodního pokoje, je možný okamžitý transfer na operační sál, který je v bezprostřední blízkosti porodních pokojů.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. den domů. Na své výslovné přání může odejít nejdříve 72 hodin po porodu.

Koncepce domácích porodních pokojů je v současné době nejvyšším stupněm „humanizace porodnictví“ v rámci ústavní porodnické péče.

 

Proč porod do vody?

- Je prokázán hydroanalgetický efekt porodu do vody.

- Rodička zažívá psychosomatickou relaxaci.

- Dochází ke snížení strachu a stresu.

- Je dosaženo zvýšeného pohodlí a mobility rodičky.

- Je navozena fyziologická rovnováha mezi katecholaminy, oxytocinem, prostaglandiny a endorfiny.

- Dochází k dokonalejší relaxaci pánevního dna.

- Žena zaujímá příjemnější vertikální polohu vsedě nebo polosedě.

- Novorozenec se lépe adaptuje na vnější prostředí.


 
Zodpovídá: Nemocnice Jihlava
Vytvořeno / změněno: 24.2.2012 / 8.12.2021

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies