Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Diabetes mellitus přináší dětem strasti, ale díky zainteresovaným organizacím i radosti

Jako každý rok, tak i letos uspořádal Dětský diaklub Jihlava letní rekondiční edukační pobyt pro děti s diabetem mellitem (u dítěte vždy diabetes mellitus 1. typu). Jedná se o vůbec jediný rekondiční pobyt pro takto nemocné děti na Vysočině. Pravidelně se jej účastní zhruba 20 dětí školního věku. Doprovod jim dělají lékaři a zdravotní sestry dětského oddělení jihlavské nemocnice i dospělí instruktoři z řad diabetiků. Pobyt je financován rodiči, sponzory a Sdružením rodičů a přátel diabetických dětí.
 

 
 

Péče o děti na takovémto rekondičním pobytu je velmi náročná. Pobyty jsou totiž součástí tzv. edukačních programů, jejichž účelem je poskytnout nemocným komplexní informace o diabetu a naučit je praktickým dovednostem. V průběhu roku bývají tyto edukace prováděny přímo na dětském oddělení jihlavské nemocnice. Jsou zaměřeny skupinově či individuálně, často se věnují konkrétnímu tématu (dieta, denní režim, měření glykémie, komplikace diabetu, inzulín apod.). Edukační programy bývají vedeny v příjemném přátelském duchu především formou besedy či diskuse se sdělováním vlastních zkušeností pacientů, nikoliv formou striktních příkazů. Nezbytným požadavkem jsou i praktické ukázky, praktický nácvik samotným pacientem, opakování a dostatek edukačních materiálů a názorných praktických pomůcek.

 

Diabetikům se jihlavská nemocnice věnuje již desítky let. Od prosince roku 2007 to má dokonce posvěceno Českou diabetologickou společností ČLS JEP. Ta jí totiž udělila statut Diabetologického centra, a to pro dospělé i dětské pacienty. V současné době nemocnice patří mezi několik málo center v Česku, která mají jak část pediatrickou, tak i část pro dospělé pacienty.

 

Dalším zajímavým edukačním programem, který nabízí dětské oddělení jihlavské nemocnice, je program s názvem „Nebojte se nemocnice“. Účelem tohoto kurzu je seznámit děti z mateřských škol (tentokrát již nemám na mysli diabetiky, ale děti obecně) s prostředím nemocnice a připravit je na kontakt se zdravotnickým zařízením. Více k tomuto programu v tiskové zprávě ze dne 25.3.2010: http://www.nemji.cz/tiskova-zprava-edukacni-program-pro-deti-ms-a-zs/d-3064/p1=1213.

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Pysková
Vytvořeno / změněno: 4.10.2010 / 4.10.2010

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies