Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Dětských diabetiků přibývá, v Jihlavě jim pomáhají dvacet let

Diabetologická ambulance jihlavské nemocnice je pro děti otevřená přesně dvacet let. Za tu dobu lékaři pomohli desítkám dětí nejenom z Vysočiny. Vídali se v nemocnici, ale také každý rok na táborech a dalších výletech. Lékaři a zdravotní sestry tak dětem ukázali, jak se dá žít s cukrovkou.
 

 
 

Dětští diabetici žijí s omezeními, musí si například píchat inzulín a dávkovat si jídlo. To vše se učí na táborech, které se pořádají každé léto. S dětmi jsou zdravotníci, kteří je celý týden formou hry učí, jak žít s onemocněním. Zároveň se na táboře daří odhodit ostych, protože se stává, že tyto děti například nechtějí brát na školní výlety a kvůli omezením se straní ostatních dětí. Zdravotníci s pacienty si během let vytvořili úzký vztah: „Mám kroniku a v té uschované pohledy od dětí, které mi poslaly do nemocnice z prázdnin. Mnozí z těchto našich dětských pacientů jsou už dospělí lidé a mají své vlastní děti. Dokonce nám na táboře vzniknul pár,“ usmívá se dětský diabetolog Milan Svojsík.

Diabetologická ambulance poskytuje komplexní péči o dětské diabetiky. Dětem se v jihlavské nemocnici věnuje lékař Milan Svojsík a sestry Ivana Marešová a Miroslava Arvayová. Ambulance klade důraz na správnou edukaci malých pacientů i jejich rodičů. Návštěvy v ambulanci a dia tábory pomáhají dětem ke snadnějšímu životu mezi vrstevníky. Díky spolupráci se Sdružením rodičů a přátel diabetických dětí a jeho odnoži, Dia klubu Jihlava, mohou dětští diabetici požívat výhod dia proužků na měření glykemií a příspěvků na rekondiční pobyty. Letošní tábor pro dětské diabetiky je v plánu od 23. do 30. srpna v Podlesí na Žďársku. Každý rok přibývá zhruba pět nových malých pacientů. Děti dojíždějí do ambulance jihlavské nemocnice nejenom z Vysočiny, ale také Brna, Prahy a Znojma.

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 22.4.2014 / 22.4.2014

 

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Tiskové centrum > Tiskové zprávy

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze