Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Dětem se v nemocnici čtou nově knížky

 

 
 

Na dětském oddělení je pro děti připravená novinka. Během hospitalizace za nimi můžou přijít teta nebo strejda, kteří jim budou číst. Čtení se koná v rámci celostátní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem. První návštěva proběhla s nadšením a první děti si poslechly pohádky.


Petra Čermáková, která se čtení jako první dobrovolnice ujala, musela projít školením: „Učili jsme se, jak děti zaujmout, že nejdřív musíme navázat kontakt rozhovorem, vybereme knížku a až potom proběhne samotné čtení,“ popisuje učitelka, která se vždy v pátek na pár desítek minut promění v hodnou tetu.

Čtení může být buď pro více dětí najednou, nebo pro jednotlivce, kdy se obcházejí pokoje. Petra Čermáková má s sebou jako povinnou výbavu několik knížek, většinou pohádek. A to jak pro ty nejmenší děti, tak pro větší pacienty. Kromě knížek má také maňásky a další pomůcky, které pomohou děti rozptýlit. Nečte se déle, než dvacet minut. To je hraniční doba, kdy děti ztrácejí pozornost.

„Čtení jsme velice uvítali. Je to přínos jak pro děti, tak úleva pro maminky, které si mohou alespoň na několik minut odpočinout a dojít si třeba na kávu. Hospitalizace je náročná nejenom pro naše malé pacienty, ale i pro jejich rodiče,“ uvádí vrchní sestra dětského oddělení Simona Hájková.

Celé Česko čte dětem hledá stále dobrovolníky. Pokud byste měli zájem, více informací najdeme na www.celeceskoctedetem.cz

 


„Je to pro mě relax,“ říká o čtení dětem Petra Čermáková

V civilu je Petra Čermáková učitelka. Denně překládá německé texty a učí studenty na Vyšší odborné škole sociální v Jihlavě. Zhruba jednou týdně se z ní ale stane dobrovolnice, která čte dětem v jihlavské nemocnici. Rok přemýšlela, kde by mohla pomáhat. Čtení pro děti ji zaujalo okamžitě.

Jsme na dětském oddělení, za chvíli se tady bude dětem poprvé číst. Jak bude ta dnešní hodina probíhat?

Dnes jdeme za jednotlivými dětmi na pokoje. Představím se, popovídáme si a společně se podíváme na knížky. Malý pacient si potom vybere, co budeme číst. Pokud by se četlo ve větší skupince, kde by byly i starší děti, tak je možnost, že může číst nejstarší dítě. Může se tedy číst jednotlivým dětem po pokojích, nebo ve skupince.

Jak dlouho se má číst?

Doporučuje se maximálně dvacet minut. To je doba, po kterou jsou děti schopni udržet pozornost. Než se začne číst, tak bychom měli upoutat u dětí pozornost. S sebou je tedy dobré mít kromě knížek třeba maňásky.

V tašce máte plno knížek. Co se bude dnes číst?

Mám s sebou Krtečka, to je taková klasika. Jinak jsou to vesměs knížky pro různé věkové skupiny dětí. Nevím, kdo na mě čeká, kolik dětí a jak jsou staré. Pohádky by ale měly být krátké, aby se děti nenudily. Já mám s sebou všechny svoje knížky ještě z mého dětství.

Co musí člověk podstoupit, aby se z něho stal profesionální dobrovolník, který čte dětem?

Musela splnit určité podmínky. Jednou z nich je vyškolení. Tam jsem se učila, jak správně s dětmi mluvit, co jim číst. Moje školení probíhalo tak, že jsem byla pozvána na školení koordinátorů Celé Česko čte dětem. V tomto projektu nejsou jenom dobrovolníci, kteří čtou v nemocnicích, to je jenom dílčí část. Další lidé čtou například ve školkách a školách, nebo v knihovnách.

Tento projekt stále hledá dobrovolníky a to třeba i v řadách seniorů….

Jedním z dalších zajímavých projektů je „Babička a dědeček do školky“. Vyškolení senioři chodí oblečeni jako nějaká pohádková postava do školky, kde předčítají a povídají si s dětmi. Děti musí plnit domácí úkoly, o kterých si následně povídají, třeba doplňují konec pohádky. Hlavní myšlenka je zkrátka podpořit čtení u dětí. V tom se mi celý projekt líbí a tuto myšlenku bych chtěla i já sama šířit dál. 

Nemocnice Jihlava | Vaše nemocnice

 
Zodpovídá: Mgr. Monika Zachrlová
Vytvořeno / změněno: 16.6.2014 / 16.6.2014

 

Cesta: Titulní stránka

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies