Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Aktuality

 

Ohlédnutí za rokem 2022 v naší porodnici

V naší porodnici se v uplynulém roce narodilo 1272 dětí, z toho 668 chlapců a 604 děvčat. Z celkového počtu porodů bylo 23,84% císařských řezů, což je přibližně stejné procento jako v roce 2021. V průběhu roku jsme měli 18 porodů dvojčat, zatímco v r. 2021 jich bylo jen 6. Máme radost, že kromě rodiček ze spádového okresu Jihlava si naší porodnici vybrala i řada budoucích maminek z jiných obcí  - tvořily asi čtvrtinu všech rodiček. Byly mezi nimi i maminky z Vrchlabí, Olomouce, České Lípy nebo z Prahy. 

Často udávaly, že si naší porodnici vybraly zejména s ohledem na individuální přístup k rodičkám, který u nás nabízíme. V loňském roce jsme zaznamenali pokles operačních porodů vakuuextraktorem o 23% ve srovnání s rokem 2021. A k naší velké radosti rovněž pokles provedených nástřihů hráze dokonce o 50% za stejné období. To znamená, že nástřih hráze je proveden pouze u 7,5% porodů. Důležité je dodat, že i přesto nedošlo k navýšení počtu jiných porodních poranění, zejména trhlin hráze, jejichž počty zůstávají nezměněny. Na našem pracovišti tedy přibývají rodičky, které porodí bez poranění (za loňský rok pětina rodiček) nebo jen s minimálními oděrkami (taktéž pětina rodiček), které vyžadují jen krátké ošetření a rychleji se hojí. Dalším důvodem k radosti je zvyšující se počet vaginálně odvedených porodů miminek v poloze koncem pánevním. Za loňský rok se u nás takto narodilo 6 dětí a to dokonce 2x zcela bez poranění u rodičky, 3x s minimálním poraněním a jen 1x bylo nutné provést nástřih hráze. Ani poloha na zádech již není u porodu miminek v poloze koncem pánevním vždy nezbytně nutná, za předpokladu, že porod probíhá bez komplikací. Na našem pracovišti rovněž nabízíme možnost provedení obratu zevními hmaty u miminek, které jsou před termínem porodu v poloze koncem pánevním. Tyto obraty provádí MUDr. Tibor Focko s nímž je možné domluvit konzultaci ideálně ve 36. týdnu těhotenství. Obrat zevními hmaty je variantou pro nastávající maminky, které mají obavy z vaginálně vedeného porodu při poloze koncem pánevním a současně se chtějí vyhnout císařskému řezu.

I v tomto roce na našem porodním sále rádi uvítáme rodičky nejen z Jihlavy a okolí. Nabízíme možnost konzultace porodního plánu či jiných speciálních přání na naší ambulanci porodního sálu – nastávající maminky se mohou objednat na tel. čísle 567 157 680. Případně mohou s dotazy mailem kontaktovat vedoucí lékařku porodního sálu MUDr. Lucii Trýbovu na  tryboval@nemji.cz. Je možno si zajistit i  individuální péči porodní asistentky, která je rodičkami velmi kladně hodnocena.

Nadále bychom rádi rozvíjeli vstřícný, respektující a individuální přístup k rodičkám, tak aby v naší porodnici mohly porodit podle svých představ a přitom bezpečně pro sebe i své děti.


Novinky z oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství

O maminky po porodu se staráme na oddělení šestinedělí v patnácti pokojích. Pět z nich jsou nadstandardní pokoje, ve kterých mohou pečovat oba rodiče o miminko společně. Téměř ve všech pokojích mohou maminky využívat nový přebalovací a mycí pult. Nový pokoj jsme připravili i pro těhotné pacientky. Nejvíc nás potěšil dlouho očekávaný rodinný pokoj s krásným dvoulůžkem. Ani naše porodní asistentky a dětské sestry na oddělení nezahálely. Stále si rozšiřují vědomosti o kojení a sledují nové trendy. Taktéž absolvovaly kurzy péče o šestinedělky, péče o jizvy a o poporodní péči.  V přípravě na porod mohou pacientky využít péči porodních asistentek – masáže, předporodní cvičení, šátkování, vaginální napářku a aromaterapii. Změnou prošly i společné prostory. Ty zdobí fotky dětí narozených v naší porodnici, které jste nám na naši výzvu laskavě zaslali.  Za naši práci a podporu přirozeného porodu a šestinedělí jsme byli již několikrát oceněni Certifikátem PPP – přirozený porod v porodnici. Do budoucna bychom rádi provedli změny v komplexní rehabilitační péči po porodu a ve stravování.

web

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Hlavní menu > Porodnice > Aktuality

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Porodnice > Aktuality

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies