Orientační nabídka

Nemocnice Jihlava

Mobilní verze webu

Aktuality

 

Listopad 2023

I v Jihlavě slavíme Purpurový listopad!

Péče o nezralé novorozence má v našem krajském městě dlouholetou tradici. Už v roce 1988 vznikla pod vedením MUDr. Josefa Nováčka Jednotka diferencované péče, jakási předzvěst budoucí novorozenecké JIP. Pro zajímavost - sídlila v budově, kde dnes najdete kubánskou restauraci Buena Vista. Do prostor nové nemocnice na ulici Vrchlického se dětské oddělení, jehož součástí novorozenecká JIP je, stěhuje v roce 1994 a od roku 1996 se vedoucím lékařem stává MUDr. Eva Večeřová. Jejíma rukama  během následujících let prošlo tisíce novorozenců, nemálo z nich jí vděčí za záchranu života. Od září 2023 paní doktorku ve funkci vedoucího lékaře novorozenecké JIP nahradila MUDr. Eva Škorpíková. 

Od roku 2007 se naše novorozenecké oddělení pyšní titulem Perinatální centrum intermediární péče, což nás opravňuje starat se o  novorozence narozené předčasně, konkrétně od 31. ukončeného týdne těhotenství. Ročně se u nás narodí asi 1300 dětí, z nichž téměř desetina projde JIPovou péčí. Polovinu těchto "JIPových" dětí tvoří novorozenci předčasně narození, druhou polovinu reprezentují děti s poruchou poporodní adaptace, s některými typy vrozených vad, nízkou hladinou krevního cukru při diabetu matky atd. 

Kapacita novorozeneckého oddělení stačí až pro třicet dva novorozenců - dvacet tři lůžek pro fyziologické novorozence  (z toho pět na nadstandartních pokojích), pět monitorovaných lůžek novorozenecké JIP a čtyři lůžka intermediární. 

Přístrojové i personální vybavení je víc než standartní. Lékařské "vybavení" čítá dva atestované neonatology, šestnáct pediatrů (z nich je devět atestovaných, tři s certifikovaným kurzem resuscitace novorozence). Sesterský personál reprezentuje jedenáct zdravotních sestřiček (většina s kurzem laktačního poradenství), které se starají o zdravá miminka na "fyziologii". Na JIP dlouhá léta odvádí obětavou práci stabilní kolektiv deseti vyškolených dětských sester (devět z nich se specializací ARIP). 

O osobním nasazení a nadšení z vykonávané práce svědčí například vysoký počet dětí, které z porodnice odchází plně kojené, dle statistiky z posledních let je to zhruba 85% novorozenců. Dalších 12% dětí opouští porodnici částečně dokrmovaných umělou mléčnou formulí a pouhá 3% nedostávají mateřské mléko vůbec. 

Nedílnou součástí novorozeneckého oddělení je ambulance, která zajišťuje následnou komplexní péči dětem předčasně narozeným dětem, stejně jako těm, jejichž vstup do života byl jakkoliv  komplikován. 

Světový den předčasně narozených dětí se tradičně slaví 17.11. Pojďme tedy vzdát hold křehkým bojovníkům z řad nedonošených dětí, na jejichž počest bude v Jihlavě nasvícen Morový sloup na Masarykově náměstí v předvečer jejich svátku, tedy 16.11.2023.

obbr


Červen 2023


E-ambulance, konzultace porodního plánu

Těhotné pacientky mají možnost využít nové služby ambulance porodního sálu -  Konzultace  porodního plánu s porodní asistentkou ev. i s lékařem.

Objednání je možné přes e-Ambulanci a to každé úterý v čase 12:00-14:00h. 

V rámci této konzultace je možno absolvovat i prohlídku porodního sálu, pokud to provoz na porodním sále umožní.

Předpokládaná doba konzultace je cca 30minut.


Na porodním sále máme k dispozici nové CTG přístroje značky Philips Avalon k monitoraci ozev miminka a děložní činnosti rodičky.

Umožňují monitoraci vícečetného těhotenství a také možnost telemetrického (bezdrátového) monitoringu. Ten umožňuje monitoraci miminka v libovolné poloze ženy, není tedy třeba ležet na lůžku.

obt obr


Ohlédnutí za rokem 2022 v naší porodnici

V naší porodnici se v uplynulém roce narodilo 1272 dětí, z toho 668 chlapců a 604 děvčat. Z celkového počtu porodů bylo 23,84% císařských řezů, což je přibližně stejné procento jako v roce 2021. V průběhu roku jsme měli 18 porodů dvojčat, zatímco v r. 2021 jich bylo jen 6. Máme radost, že kromě rodiček ze spádového okresu Jihlava si naší porodnici vybrala i řada budoucích maminek z jiných obcí  - tvořily asi čtvrtinu všech rodiček. Byly mezi nimi i maminky z Vrchlabí, Olomouce, České Lípy nebo z Prahy. 

Často udávaly, že si naší porodnici vybraly zejména s ohledem na individuální přístup k rodičkám, který u nás nabízíme. V loňském roce jsme zaznamenali pokles operačních porodů vakuuextraktorem o 23% ve srovnání s rokem 2021. A k naší velké radosti rovněž pokles provedených nástřihů hráze dokonce o 50% za stejné období. To znamená, že nástřih hráze je proveden pouze u 7,5% porodů. Důležité je dodat, že i přesto nedošlo k navýšení počtu jiných porodních poranění, zejména trhlin hráze, jejichž počty zůstávají nezměněny. Na našem pracovišti tedy přibývají rodičky, které porodí bez poranění (za loňský rok pětina rodiček) nebo jen s minimálními oděrkami (taktéž pětina rodiček), které vyžadují jen krátké ošetření a rychleji se hojí. Dalším důvodem k radosti je zvyšující se počet vaginálně odvedených porodů miminek v poloze koncem pánevním. Za loňský rok se u nás takto narodilo 6 dětí a to dokonce 2x zcela bez poranění u rodičky, 3x s minimálním poraněním a jen 1x bylo nutné provést nástřih hráze. Ani poloha na zádech již není u porodu miminek v poloze koncem pánevním vždy nezbytně nutná, za předpokladu, že porod probíhá bez komplikací. Na našem pracovišti rovněž nabízíme možnost provedení obratu zevními hmaty u miminek, které jsou před termínem porodu v poloze koncem pánevním. Tyto obraty provádí MUDr. Tibor Focko s nímž je možné domluvit konzultaci ideálně ve 36. týdnu těhotenství. Obrat zevními hmaty je variantou pro nastávající maminky, které mají obavy z vaginálně vedeného porodu při poloze koncem pánevním a současně se chtějí vyhnout císařskému řezu.

I v tomto roce na našem porodním sále rádi uvítáme rodičky nejen z Jihlavy a okolí. Nabízíme možnost konzultace porodního plánu či jiných speciálních přání na naší ambulanci porodního sálu – nastávající maminky se mohou objednat na tel. čísle 567 157 680. Případně mohou s dotazy mailem kontaktovat vedoucí lékařku porodního sálu MUDr. Lucii Trýbovu na  tryboval@nemji.cz. Je možno si zajistit i  individuální péči porodní asistentky, která je rodičkami velmi kladně hodnocena.

Nadále bychom rádi rozvíjeli vstřícný, respektující a individuální přístup k rodičkám, tak aby v naší porodnici mohly porodit podle svých představ a přitom bezpečně pro sebe i své děti.


Novinky z oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství

O maminky po porodu se staráme na oddělení šestinedělí v patnácti pokojích. Pět z nich jsou nadstandardní pokoje, ve kterých mohou pečovat oba rodiče o miminko společně. Téměř ve všech pokojích mohou maminky využívat nový přebalovací a mycí pult. Nový pokoj jsme připravili i pro těhotné pacientky. Nejvíc nás potěšil dlouho očekávaný rodinný pokoj s krásným dvoulůžkem. Ani naše porodní asistentky a dětské sestry na oddělení nezahálely. Stále si rozšiřují vědomosti o kojení a sledují nové trendy. Taktéž absolvovaly kurzy péče o šestinedělky, péče o jizvy a o poporodní péči.  V přípravě na porod mohou pacientky využít péči porodních asistentek – masáže, předporodní cvičení, šátkování, vaginální napářku a aromaterapii. Změnou prošly i společné prostory. Ty zdobí fotky dětí narozených v naší porodnici, které jste nám na naši výzvu laskavě zaslali.  Za naši práci a podporu přirozeného porodu a šestinedělí jsme byli již několikrát oceněni Certifikátem PPP – přirozený porod v porodnici. Do budoucna bychom rádi provedli změny v komplexní rehabilitační péči po porodu a ve stravování.

web

 

Kontext

Umístění: Menu > Mapa stránek > Hlavní menu > Porodnice > Aktuality

Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Porodnice > Aktuality

Vyhledávání

nahoru

web & design , redakční systém | Přihlásit se | PC verze


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies